Płaca minimalna w 2021. Jest decyzja rządu

  • 15.09.2020, 12:20
  • JT

Podziel się:

Oceń:

Płaca minimalna w  2021. Jest decyzja rządu Fot. Archwium Za kwestie związane z płacą minimalną ze strony rządu odpowiadała m.in. Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia ws. płacy minimalnej w przyszłym roku. Ma ona wynieść 2800 zł brutto i 18,30 zł brutto za godzinę. Taką informację podał przed chwilą PAP .

Jest to bardzo  ważna wiadomość  dla ok. 1,7 mln Polaków, którzy zarabiają najniższe wynagrodzenie, które w tym roku wynosiło 2 600 zł brutto miesięcznie, a stawka godzinowa 17 zł brutto.

CZYTAJ TAKŻE>>>Podatek od nieruchomości wzrośnie. Dziś ważny termin

Decyzję o wysokości płacy minimalnej w danym roku wypracowuje Rada Dialogu Społecznego, w  skład której wchodzą reprezentujące pracowników związki zawodowe, organizacje  pracodawców, rząd. W tym roku do porozumienia nie udało się dojść. Większość organizacji pracodawców opowiedziała się za utrzymaniem płacy minimalnej na poziomie z 2020 roku czyli 2600 zł brutto miesięcznie, choć ostatecznie wyraziła zgodę na  wzrost tej płacy   o mechanizm ustawowy tj. do wysokości 2716 zł.

Związkowcy z OPZZ i FZZ domagali się jej wzrostu do poziomu 3100 zł. Rząd proponował 2800 zł brutto na co zgodziła się „Solidarność” i  Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Przy braku zgody wszystkich partnerów ostateczną decyzje podjął rząd,  przyjmując, że płaca minimalna w 2021 roku będzie wynosić 2800 zł brutto miesięcznie, a stawka za godzinę 18,30 zł brutto.

Podwyżka płacy minimalnej dla pracowników spowoduje również zwiększenie kosztów po stronie pracodawców w formie składek do ZUS, za które częściowo odpowiadają. Jak się  szacuje  będzie to dotyczyło ok. 2 mln pracodawców, w tym ok. 1,8 mln mikroprzedsiębiorców.

JT

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe