Mija 81 lat od tragicznego spalenia mieleckiej synagogi. Zginęli tam mieleccy Żydzi [VIDEO]

  • 13.09.2020, 13:36 (aktualizacja 13.09.2020, 13:54)
  • SzB

Podziel się:

Oceń:

Mija 81 lat od tragicznego spalenia mieleckiej synagogi. Zginęli tam mieleccy Żydzi [VIDEO] fot. SzB Na skwerze przy ul. Lelewela znajduje się obelisk, który przypomina o tym tragicznym zdarzeniu.
13 września 1939 roku zapisał się szczególnie w tragicznych kartach wojennych Mielca. Wtedy to Niemcy postanowili zaryglować we wnętrzu mieleckiej bożnicy grupę kilkudziesięciu Żydów, by spalić ich wraz ze świątynią. To mało znany fakty historyczny. Było to jedno z pierwszych takich zdarzeń na początku II wojny światowej.

 

Synagoga została zbudowana w XIX wieku na miejscu starej, drewnianej synagogi. 13 września 1939 roku, została spalona przez hitlerowców, co było jednym z ich pierwszych kroków po wejściu do Mielca. Zamknęli w środku kilkudziesięciu Żydów i spalili ich wraz z budynkiem. Po zakończeniu wojny synagoga nie została odbudowana. O tym zdarzeniu opowiada Stanisław Wanatowicz, mielecki regionalista i znawca historii społeczności żydowskiej w Mielcu. 

 

 

SzB

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
L
L Wczoraj, 20:56
Pytanie do moderatora, właściciela portalu-czy komentarz osoby podisanej jako mielcok zostanie zgłoszona do prokuratury, czy potrzebujecie pomocy?

Pozostałe