Bezrobotny może dostać dodatkowe 1500 zł. Trzeba się jednak spieszyć

  • 09.08.2020, 11:37 (aktualizacja 09.08.2020, 11:45)
  • JT

Podziel się:

Oceń:

Bezrobotny może dostać dodatkowe 1500 zł. Trzeba się jednak spieszyć Fot. Archwium Wnioski o dodatek solidarnościowy 1500 zł składa się do ZUS i trzeba się spieszyć bo 31 sierpnia przestanie on obowiązywać.
Osoby, które po 15 marca straciły pracę mogą się starać o wypłatę 1500 zł dodatku solidarnościowego. Trzeba się jednak spieszyć. Wniosek w tej sprawie trzeba złożyć do 30 sierpnia, potem dodatek ten zniknie.

Jak poinformował niedawno ZUS, do którego składa  się wnioski o dodatek solidarnościowy, od czerwca do początku sierpnia do jego oddziałów wpłynęło już 121 tys.  wniosków.  Z tego najwięcej, bo aż 9,3 tys. wpłynęło do stołecznych oddziałów ZUS.  W czołówce  jest też  oddziałów ZUS w Rzeszowie, do  którego wpłynęło 6,7 tys. wniosków. Potem są  oddziały ZUS w Poznaniu – 5,8 tys., Gdańsku – 5,3 tys. Krakowie – 5 tys., Wrocławiu – 4 tys.  

Najczęściej o wypłatę dodatku solidarnościowego występowały kobiety (60 proc. wniosków). Dodatkowo ponad 40 proc. wniosków złożyły osoby do 35. roku życia, z czego wynika, że młodzi pracownicy częściej tracili zatrudnienie niż ci bardziej doświadczeni, z dłuższym stażem.

Mimo pandemii koronawirusa bezrobocie w Polsce rośnie w umiarkowany sposób, co wynika przede wszystkim z działania „tarcz antykryzysowych”, dzięki którym na rynek wpłynęło ok. 130 mld zł.  Tarcze się jednak  kończą. Wielu ekspertów przewiduje też, że bezrobocie wzrośnie skokowo jesienią, a wtedy nie będzie już dodatkowej formy wsparcia  dla bezrobotnych w postaci dodatku 1500 zł

Ustawa, która wprowadziła dodatek solidarnościowy  przewiduje co prawda, że Rada Ministrów będzie mogła przedłużyć okres jego  wypłaty, ale jak poinformował niedawno Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, nie prowadzi się w tej chwili żadnych prac na ten temat.
 
 
Wielu wskazuje też na to, że od  września  jedynym pocieszeniem dla osób, które będą tracić pracę będzie zmiana  zasiłku dla bezrobotnych, który ma wzrosnąć  z dotychczasowych 836 zł do 1200 zł miesięcznie płatnych przez pół roku.  Jest to jakiś ruch do przodu, choć kwotę 1200 zł  ciągle trudno uznać za wystarczającą.


CZYTAJ TAKŻE:


JT

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe