Prezydent Wiśniewski z wotum zaufania i absolutorium. Nie obyło się bez fali krytyki

  • 03.07.2020, 10:15 (aktualizacja 03.07.2020, 20:47)
  • SzB

Podziel się:

Oceń:

Prezydent Wiśniewski z wotum zaufania i absolutorium. Nie obyło się bez fali krytyki fot. SzB Prezydent Jacek Wiśniewski otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu miasta za 2019 rok.
W czwartek 3 lipca internetowo obradowała rada miasta Mielca. Głównym tematem obrad było podsumowanie działań magistratu i prezydenta w 2019 roku. Radni analizowali wykonanie budżetu. Prezydent w ostatecznym głosowaniu uzyskał absolutorium i wotum zaufania. W głosowaniu nie było zaskoczenia za absolutorium głosowani radni Naszego Mielca, Razem dla Ziemi Mieleckiej, Kukiz'15 i niezależna radna Krystyna Kowalik. Przeciw głosowali radni Prawa i Sprawiedliwości.

W ostatecznym głosowaniu nad wotum zaufania dla prezydenta Jacka Wiśniewskiego głosy podzieliły się następująco:

za udzieleniem poparcia zagłosowało (13 głosów): Bogdan Bieniek, Dominik Surowiec, Grzegorz Ziomek, Jolanta WOlska, Krystyna Kowalik, Krzysztof Łapa, Magdalena Weryńska-Zarzecka, Mirosława Jakubowska, Tomasz Róg, Zbigniew Rzeźnik, Zbigniew Głowacki, Wiesław Truniarz

przeciw głosowało (9 głosów): Jakub Blicharczyk, Jakub Cena, Jarosław Szczerba, Józef Stala, Krzysztof Szostak, Marek Zalotyński, Radosław Swół, Urszula Malińska.

Ostatecznie uchwała w sprawie wotum zaufania dla prezydenta zakończyła się wynikiem 13 za i 9 przeciw. Z kolei za udzieleniem absolutorium za wykonanie budżetu zagłosowało 13 radnych, 7 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.

Jacek Wiśniewski w swoim podsumowaniu mówił m. in. o inwestycjach drogowych. W 2019 roku ruszyły remonty na ulicach: Przemysłowej, Królowej Jadwigi i Św. Anny. Wskazał, że miała miejsce druga edycja budżetu obywatelskiego. W tej edycji zagłosowało ponad 11 tys. osób. Z dużych inwestycji miasto Mielec w 2019 roku zakończyło modernizację Miejskie Biblioteki Publicznej. Udało się wybudować schronisko i noclegownię dla bezdomnych kobiet. Zbiorniki retencyjne w centrum miasta, a także nową siedzibę przedszkola nr 20. Oczywiście największym wyzwaniem inwestycyjnym jest budowa hali sportowej MOSIR. W 2019 roku po wielomiesięcznej pracy dokumentacyjnej wreszcie ruszyły prace budowlane. 

 

Radni Prawa i Sprawiedliwości bardzo krytycznie oceniali ostatni rok pracy prezydenta. Brak współpracy z radnymi opozycji, działań zmierzających do budowy mieszkań oraz zbyt mało przedsięwzięć dotyczących polepszenia jakości powietrza w Mielcu. – To główne zarzuty radnych jakie padały w czasie sesji absolutoryjnej do prezydenta Mielca – mówi radny Robert Wójcik.

Radny Wójcik określił kadencję Jacka Wiśniewskiego mianem najsłabszej kadencji ze wszystkich dotychczasowych. Radny odniósł się do raportu o stanie gminy z 2019 roku, który był prezentowany na sesji. Powiedział, że jest to prawie, że kopia raportu z 2018 roku.

- Ja w tym dokumencie nie dostrzegłem żadnej wizji rozwoju miasta. Kadencja prezydenta Wiśniewskiego można określić wyrażeniem "nic nie mogę".  Mamy nowy most obok Mielca. Nikt nie myśli np o ofercie dla mieszkańców Złotnik. Daniny publiczne jak np opłaty za odpady miasto realizuje w sposób najbardziej dotkliwy dla mieszkańców. Prezydent nie ma wizji gospodarki odpadami - komentuje radny Robert Wójcik

 

- Działalność prezydenta na przestrzeni całego ostatniego roku zasługują na pełną aprobatę. Analizując raport o stanie gminy chcę zwrócić uwagę na to, że tych działań było bardzo dużo. Warto tu podkreślić chociażby remont jednej z ważniejszych ulic w mieście, czyli Królowej Jadwigi. Wszyscy wiemy, dlaczego to ważna ulica, bo jest dojazdem do cmentarza komunalnego. Nadzorowanie jakąkolwiek firmą, przedsiębiorstwem, czy miastem To nie tylko te duże spektakulrane działania. To tego codzienność. Ja dziękuję prezydentowi za wiele interwencji, które były realizowane na podstawie zgłoszeń mieszkańców  - komentował radny Zbigniew Rzeźnik 

Radny Radosław Swół zwrócił uwagę na to, że miasto w słaby sposób monitoruje realizację konkretnych celów zapisanych za strategii rozwoju gminy. 

- Zapisane w takich strategiach cele powinny być konkretne i mierzalne. Powinny być ambitne, ale przede wszystkim realne do zrealizowania - komentuje radny Swół.

Radny Jakub Blicharczyk zwrócił uwagę, że w mieście brakuje inicjatyw związanych z poprawą jakości powietrza w mieście. Jacek Wiśniewski prezydent Mielca zapewniał, że działań było zdecydowanie więcej.

Przystąpiliśmy do realizacji projektów parasolowych pozwalających na wymianę starych kotłów, zakupiliśmy dla wszystkich szkół ekrany Led na których można było odczytać jakość powietrza, prowadzony został pokaz prawidłowego spalania w piecach węglowych oraz uruchomiono aplikację z zakładką zgłoś kopciucha - komentował Jacek Wiśniewski 

 

 

 

 

SzB

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 03.07.2020, 22:31
Jakie inwestycje Pan realizuje? O tych ktore sa prowadzone oebcnie slyszelismy jeszcze przed Pana kadencja. Nie ladnie przypisuwac sobie cos do czego sie nie przylozylo reki. Panie Prezydencie. Wszyscy wiemy ze zostal Pan wystawiony na to stanowisko bo tego chcieli Pana koledzy z ugrupowania. To byl wybor na zasadzie zlo konieczne. Niestety Pana kadencja nie wnosi w rozwoj miasta niczego co byloby spektakularnym osiagnieciem. Monotonia. Mielec ma to nieszczescie ze w gronie wladzy obracaja sie ciagle Ci sami ludzie, wyjadacze stolkow, ktorzy lubia rzadzic. I na tym koniec. Remonty ulic czy budowa chodnika to nie jest zadna inwestycja. To rzecz normalna. A moze cos nowego? Most? Prace przy moscie tozpoczely sie przed Pana kadencja. Mielec staje sie miastem wymarlym nastawionym na tania sile robocza strefowych firm. Gdyby nie zagranica status ludzi w naszym miescie moznaby porownac do zycia w slamsach. Wiec Panie Prezydencie rqdze zakasac rekawy i wziac sie ostro do roboty bo moze to byc pierwsza i ostatnia Pana kadencja. A votum z orzwaga tylko 4 glosow to nie jest powod do dumy. Powodem do dumy byla by aklamacja.

Pozostałe