Ikar pofrunął na nowe rondo [FOTO, VIDEO]

  • 02.06.2020, 13:35 (aktualizacja 02.06.2020, 15:09)
  • MW

Podziel się:

Oceń:

Ikar pofrunął na nowe rondo [FOTO, VIDEO] SzB
Taki lot nie zdarza się często! Znana mielecka rzeźba przeniesiona została na nowe miejsce. Z uwagi na przebudowę ulicy Przemysłowej, znajdująca się na skrzyżowaniu ul. Przemysłowej i Wojska Polskiego (naprzeciw Bramy Głównej SSE) rzeźba „Lot” została w dniu dzisiejszy przetransportowana na miejsce nowego ronda.

Rzeźba „Lot”, wykonana jeszcze w latach sześćdziesiątych, ukształtowana została z żelbetonu. Przedstawia wzbijającego się do lotu Ikara – całość mierzy 10 metrów, a rozpiętość skrzydeł to 9 metrów. Autorem rzeźby jest Henryk Burzec, który wykonał dla Mielca również kilka innych monumentów.

Wielu mielczan miało wątpliwości, czy leciwa rzeźba przetrwa przeniesienie. Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Miasta, czynność ta została poprzedzona dokładnymi badaniami. Odkryty został cały fundament i pobrano jego próbki, Obliczono też obciążenia towarzyszące przenoszeniu rzeźby. Konstrukcja "Lotu" oparta jest na metalowych prętach, a w środku rzeźba wypełniona jest gruzem. Całość obrzucona jest zaprawą cementową.

 

 

MW

Zdjęcia (13)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe