Wnioski do ZUS o zwolnienie ze składek. Zbliża się ważny termin

  • 01.06.2020, 07:57
  • JT

Podziel się:

Oceń:

Wnioski do ZUS  o zwolnienie ze składek. Zbliża się   ważny termin Fot. Archiwum Wnioski o zwolnienie ze składek można składać do ZUS tylko do 30 czerwca.
Przedsiębiorcy wciąż mogą złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek o zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia płacone do ZUS za okres od marca do maja 2020 roku. Przy czym nie później niż do 30 czerwca. Co będzie potem? Rząd na razie w tej sprawie milczy.

Zwolnienie dotyczy dokładnie składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych. Zarówno przedsiębiorca, jak i pracujące dla niego osoby zachowają prawo do świadczeń zdrowotnych i z ubezpieczeń społecznych za okres zwolnienia ze składek.

Zwolnienie z ZUS za okres marzec-maj 2020 r. można uzyskać dla całości (100 proc.) lub dla połowy (50 proc.) łącznej kwoty należności. Warunek. Musisz złożyć dokumenty rozliczeniowe za okres marzec-maj 2020 r. Prowadzący działalność nie może mieć zaległości wobec ZUS za okresy wcześniejsze. Tak samo ze zwolnienia ze składek nie skorzystają firmy, które znajdowały się w trudnej sytuacji w grudniu 2019 r. i nie regulowały należności, w tym składek pobieranych przez ZUS.

Zwolnienie z opłacenia 100 proc. należności za dany miesiąc dotyczy osób opłacających składki wyłącznie na własne ubezpieczenia, których przychód z działalności w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek nie przekracza kwoty 15 tys. 681 zł, mikroprzędsiębiorców, którzy zatrudniali i ubezpieczali mniej niż 10 osób, spółdzielni socjalnych, duchownych.

Zwolnienie z opłacenia 50 proc. należności za dany miesiąc dotyczy firm, które zatrudniały i ubezpieczały mniej niż 50 osób.

Przedsiębiorca, który złożył wniosek o zwolnienie za trzy miesiące i otrzymał z ZUS informację o zwolnieniu z opłacania składek za marzec 2020 r., nie składa wniosków za kolejne miesiące. Informację o zwolnieniu ze składek za kwiecień i maj otrzyma z ZUS w kolejnych okresach na podstawie tego samego wniosku.

 Przypominamy wniosek o zwolnienie ze składek na ubezpieczenie do ZUS można wciąż złożyć, tylko nie później niż do 30 czerwca 2020 r. Wniosek można przekazać drogą elektroniczną przez PUE ZUS (wniosek EZS-P) za pośrednictwem pocztą lub osobiście w placówce ZUS (wniosek RZS-P do wypełnienia i wydruku jest dostępny na www.zus.pl).


 

JT

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe