Będą kolejne dotacje dla przedsiębiorców z funduszy unijnych! Nabór już w czerwcu

  • 29.05.2020, 17:58
  • SzB

Podziel się:

Oceń:

Będą kolejne dotacje dla przedsiębiorców z funduszy unijnych! Nabór już w czerwcu fot. MM Kolejny program dotacyjny przygotowało Ministerstwo Funduszy Unijnych i marszałkowie województw.
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wraz z marszałkami województw przygotowały kolejny program wsparcia dla firm dotkniętych gospodarczymi skutkami pandemii. Dotacje ze środków unijnych na bieżącą działalność mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw wystartują w połowie czerwca.

Wysokość dotacji uzależniona będzie od liczby pracowników. Średnie firmy zatrudniające do 249 osób mogą liczyć nawet na 430 tys. zł. Jednoosobowa działalność może otrzymać do 23 tys. zł wsparcia. Celem programu jest finansowanie bieżących potrzeb, w tym m.in. opłacenie mediów (gaz, prąd, paliwo), najmu powierzchni, zakup towarów czy ubezpieczenie działalności. By otrzymać dotację niezbędne będzie wykazanie co najmniej 30-proc. spadku w obrotach za jeden, dowolny miesiąc licząc od 1 lutego 2020 r.

Z pomocy w formie dotacji będą mogli skorzystać średni przedsiębiorcy z pięciu województw Polski Wschodniej: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego, którzy odnotowali niedobór lub brak płynności finansowej spowodowanej epidemią COVID-19. Ze środków PO Polska Wschodnia wygospodarowano na ten cel 500 mln zł. Średni przedsiębiorcy z pozostałych regionów będą mogli skorzystać z dotacji w programie Inteligentny Rozwój (POIR), gdzie w puli są 2 miliardy złotych.

Z kolei mikro- i mali przedsiębiorcy wnioskować będą natomiast w ramach regionalnych programów operacyjnych. Na tę chwilę województwa zadeklarowały 500 mln zł na ten cel. Obsługą wniosków dla średnich firm zajmie się Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, natomiast dla tych mniejszych - instytucje wskazane przez samorządy. PARP ogłosi nabór w czerwcu – mówiła podczas spotkania zespołu minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.  

Minister Jarosińska – Jedynak mówiła o kredytach na innowacje technologiczne z budżetem 350 mln złotych, w których z uwagi na sytuację pandemii ministerstwo wprowadziło ułatwienia w kredycie technologicznym dla firm. Konkurs został ogłoszony 18 maja, a nabór ruszy 1 czerwca 2020 roku.

O stanie podkarpackiej gospodarki na koniec maja 2020 roku  w ujęciu statystycznym mówił podczas spotkania Marek Cierpiał-Wolan – dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie.

Na koniec kwietnia było o 4 procent więcej niż na koniec marca podmiotów gospodarki narodowej z zawieszoną działalnością. Stosunkowo duży wzrost podmiotów z zawieszoną działalnością wystąpił w sekcji edukacja, opieka zdrowotna i pomoc społeczna, pozostała działalność usługowa oraz  transport, gospodarka magazynowa. W kwietniu 2020 r. w regionie zarejestrowano 605 nowych podmiotów, wyrejestrowano natomiast 271 podmiotów, czyli o 47,8% mniej niż w marcu 2020 roku – charakteryzował sytuację w regionie Marek Cierpiał-  Wolan. 

SzB

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe