KORONAWIRUS: Zwierzęta zakażają się od ludzi. A czy one mogą nas zarażać?

  • 23.05.2020, 20:36

Podziel się:

Oceń:

KORONAWIRUS: Zwierzęta zakażają się od ludzi. A czy one mogą nas zarażać? Fot. Archiwum Zwierzęta mogą się zakażać od ludzi.
Niektóre zwierzęta mogą zakazić się koronawirusem COVID-19 przez bliski kontakt z zainfekowanymi ludźmi. Dotychczas udokumentowano kilka takich przypadków u psów, kotów i norek.

Naukowcy za mało prawdopodobną uważają jednak możliwość zakażenia się człowieka od zwierzęcia.


Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) informuje, że teraz, gdy koronawirus rozpowszechniony jest wśród ludzi, istnieje możliwość zainfekowania się niektórych zwierząt przez kontakt z człowiekiem. OIE zaznacza jednak, że główną drogą przenoszenia się wirusa są zakażenia między ludźmi i nie ma dowodów, aby zwierzęta domowe odgrywały istotną rolę w rozprzestrzenianiu się choroby.

Specjaliści doradzają jednak, aby osoby zakażone koronawirusem lub te, które to podejrzewają ograniczyły swój kontakt ze zwierzętami.

Jak zgodnie podkreślają wypowiadający się w mediach eksperci, ludzie nie powinni się jednak martwić tym, że ich zwierzęta mogą przenieść patogen na innych ludzi. Liczba udokumentowanych przypadków zakażeń zwierząt od ludzi jest wciąż - biorąc pod uwagę skalę rozpowszechnienia wirusa w społeczeństwie - bardzo mała; na możliwość zainfekowania się człowieka od zwierzęcia nie ma na razie żadnych dowodów.

Jednak naukowcy na całym świecie badają możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa między zwierzętami. 

OIE zbierając dane z różnych ośrodków podsumował, że koronawirus może być najgroźniejszy dla kotów i spowodować u nich chorobę o objawach podobnych do Covid-19, chociaż udokumentowane przypadki takich incydentów są bardzo nieliczne. Organizacja podkreśla, że dotychczasowe badania pokazują, że drób oraz świnie nie są podatne na infekcje wirusem.


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
EDI
EDI 25.05.2020, 00:55
PRZEZ ILE JESZCZE W MIELCU BĘDZIEMY CHODZIĆ W TYCH MASECZKACH PRZECIEŻ ZARÓWNO MŁODZI JAK I STARSI CHODZĄ CAŁYMI STADAMI BEZ MASECZEK TYLKO PATRZEĆ KIEDY TU BĘDZIE CENTRUM KORONAWIRUSA NA ULICY KOŚCIUSZKI W MIELCU W LODZIARNI BYŁO DZISIAJ ZE TRZYDZIEŚCI OSÓB PRZECHODZIŁAM TAMTĘDY NIKT NIE MAŁ MASECZEK WSIADŁAM DO KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ DWIE STARSZE PANIE BEZ MASECZEK DOCINAŁY MI PRZEZ CZTERY PRZYSTANKI JAKM TO TRZEBA BYĆ GŁUPIM ŻEBY NOSĆ MASECZKĘ JESZCZE KRZYCZAŁY ŻE LEKARZE W MIELCU NAMAWIAJĄ ZEBY NIE NOSIĆ MASECZEK BO TOGROZI GRZYBICĄ PŁÓC ZE WZGLĘDU NA ICH WIEK ZGNOROWAŁAM TO CO ONE MÓWIŁY ALE DLACZEGO JEST NAKAZYWANE NOSZENIE MASECZEK JEŚLI KTOŚ MA BYĆ PONIŻANY ZE WZGLĘDU NA TO ŻE STOSUJE SIĘ DO ZALECEŃ TO JEST NIESPRAWIEDLIWE NIE SZKODA MI TYCH OSÓB KTÓRE CHODZĄ BEZ MASECZEK GDYBY ZACHOROWAŁY MNIEJ BY BYŁO TAKICH CO MYŚLĄ ŻE SĄ NAJMĄDRZEJSI ALE GORSZE JEST TO ŻE MOGĄ KOGOŚ ZARAZIĆ Z OTOCZENA
woj
woj 24.05.2020, 00:05
Głupota ludzka nie zna granic.Jaki wirus jaka umieralność?Na grypę więcej ludzi umierało w poprzednich latach.

Pozostałe