Pół miliona wniosków o pożyczki leży w PUP-ach. Czy wszyscy je otrzymają?

  • 21.05.2020, 11:36
  • JT

Podziel się:

Oceń:

Pół miliona wniosków o pożyczki leży w PUP-ach. Czy wszyscy je otrzymają? Fot. Archiwum Wnioski o pożyczki w wysokości 5 tys. zł można ciągle składać, każdy zostanie rozpatrzony.
W Powiatowych Urzędach Pracy w całej Polsce leży i czeka na rozpatrzenie ponad pól miliona wniosków o przyznanie pożyczki w wysokości 5 tys. zł. W PUP w Mielcu złożono do tej pory 4400 wniosków o pożyczki 5 tys. zł, rozpatrzono i wypłacono pieniądze 1 600 osobom. Reszta musi cierpliwie czekać.

Pożyczki w wysokości 5 tys. zł udzielane są mikroprzedsiębiorcom, w tym samozatrudnionym w ramach tzw. „tarczy antykryzysowej”, która ma wspierać firmy dotknięte skutkami koronawirusa. Wniosek o pożyczkę należy złożyć w Powiatowym Urzędzie Pracy właściwym ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Nie trzeba udowodnić spadku przychodów.

Pożyczka udzielana jest na bardzo korzystnych warunkach, jej oprocentowanie jest stałe i wynosi w skali roku ok. 2,7 proc. Może być ona umorzona. Jedyny warunek to utrzymanie działalności przez 3 miesiące od dnia udzielenia pożyczki i złożenie w w tej sprawie odpowiedniego oświadczenia we wniosku o umorzenie pożyczki.

Bardzo korzystne warunki otrzymania pożyczki w wysokości 5 tys. sprawiły, że powiatowe urzędy pracy w całej Polsce zasypane zostały wnioskami o te pożyczki. PUP -y, które oprócz udzielaniem pożyczek zajmują się też innymi formami wsparcia dla przedsiębiorców w ramach „tarczy antykryzysowej” nie są w stanie szybko rozpatrzyć złożonych wniosków.

W tej chwili w całej Polsce na rozpatrzenie czeka jeszcze ponad pół miliona wniosków o pożyczki. Przykładowo w Warszawie złożono do tej pory 110 tys. wniosków, a do tej pory rozpatrzono 11 tys. czyli 10 procent. W Krakowie złożono 50 tys. wniosków, rozpatrzono 8 tys. czyli 16 proc.

W mniejszych miejscowościach wygląda to lepiej. W Powiatowym Urzędzie Pracy w Mielcu złożono do tej pory 4,4 tys. wniosków o pożyczki, rozpatrzono i wypłacono pieniądze 1,6 tys. czyli 36 proc.

- Wnioski rozpatrywane są na bieżąco – zapewnił nas Grzegorz Durak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Mielcu. – W złożonych wnioskach jest dużo błędów często prostych jak niewłaściwy NIP lub nazwa firmy. To wymaga kontaktu z wnioskodawcą i poprawienia wniosku co wydłuża czas jego rozpatrywania.

Na pytanie, kiedy te wnioski zostaną rozpatrzone dyrektor odpowiedział:

- Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, choćby ze względu na przytoczone błędy we wnioskach. Dziennie rozpatrujemy 130-160 wniosków.

Na kolejne pytanie czy starczy pieniędzy dla wszystkich stwierdził.

– Starczy. Jak deklaruje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które przekazuje nam środki na pożyczki i inne formy wsparcia dla przedsiębiorców w ramach „traczy antykryzysowej”, środków na „tarczę” nie zabraknie.

Nabór na pożyczki w wysokości 5 tys. zł jest wciąż otwarty, można składać wnioski.

– W tej chwili nie ma żadnego granicznego terminu na składanie wniosku o pożyczkę 5 tysięcy złotych. Można więc to wciąż robić. Nie ma tu zasady kto pierwszy ten lepszy, każdy złożony wniosek będzie rozpatrzony.

 

 

JT

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe