Szpital Powiatowy w Mielcu wciąż ma wielomilionowe straty. Co go czeka

  • 15.05.2020, 14:35 (aktualizacja 16.05.2020, 12:34)
  • JT

Podziel się:

Oceń:

Szpital Powiatowy w Mielcu wciąż ma wielomilionowe straty. Co go czeka Fot. Archiwum Redukcja zatrudnienia jest procesem normalnym w organizacji zorientowanej na efektywność. Nie może być jednak ona wynikiem nieprzemyślanego działania - mówi Zbigniew Torbus aktualnie pełniący obowiązki dyrektora ds. ekonomiczno-finansowych Szpitala Powiatowego w Mielcu.
Szpital Powiatowy W Mielcu zamknął 2019 rok 12,7 mln zł strat. Po 3 miesiącach tego roku jego strata to kolejne 3 mln zł. Kilka dni temu z funkcji dyrektora szpitala zrezygnował Józef Więcław. Funkcję pełniącego obowiązki dyrektora powierzono dotychczasowemu dyrektorowi ds. ekonomiczno-finansowych Zbigniewowi Torbusowi. Co to wszystko oznacza.

Co jeszcze na portalu:

Zbigniew Torbus powrócił do szpitala w Mielcu po blisko 5 latach przerwy. Pracował w nim już przez kilka miesięcy jako dyrektor d.s. ekonomiczno-finansowych jeszcze za czasów dyrektora Leszka Kołacza. Wtedy szpital miał ponad 1 mln zł straty, ale udało się wyjść na prostą. Potem było już tylko gorzej.

1 lutego tego roku Zbigniew Torbus znów pojawił się w szpitalu w Mielcu. I znów jako zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-finansowych.

Sytuacja szpitala była trudna – prognoza straty finansowej za 2019 rok zobowiązywała Starostwo Powiatowe w Mielcu do pokrycia z budżetu powiatu straty szpitala w wysokości ponad 9 mln złotych. Zastałem sytuację kryzysową – plan naprawczy szpitala był procedowany bez skutku ponad 4 miesiące, bo nie dawał gwarancji satysfakcjonującej poprawy finansowej szpitala – opowiada Zbigniew Torbus.

Jego zadaniem było opracowanie planu naprawczego dla szpitala.

– Ja swoje przyrzeczenie opracowania szczegółowego programu naprawczego spełniłem – mówi dziś. Jednocześnie dodaje. -Program ten, razem ze wskaźnikami ekonomicznymi, zostanie przedstawiony opinii publicznej w bieżącym miesiącu, w trakcie procedowania przez organ tworzący czyli Starostwo Powiatowe w Mielcu.

Dyrektorowi Torbusowi zadajemy zasadnicze pytanie. – Czy nie zamierza zredukować zatrudnienia w szpitalu?

- Redukcja zatrudnienia jest procesem normalnym w organizacji zorientowanej na efektywność. Nie może być jednak ona wynikiem nieprzemyślanego działania – odpowiedział. – Musimy pamiętać o rynku „pracownika służby zdrowia”. Póki co to pracownik służby zdrowia wybiera pracodawcę, a nie odwrotnie. Z drugiej strony nasz personel medyczny się starzeje. Wiele osób nabywa już prawa emerytalne. Samym pracownikom praca w szpitalu kojarzy się coraz częściej ze stabilizacją. Dla pracodawcy liczy się efektywność, lojalność i zaangażowanie.

Co do tej pory działo się i co dokładnie czeka Szpital Powiatowy w Mielcu przeczytacie Państwo w obszernym artykule, który ukaże się w najbliższym papierowym wydaniu tygodnika Korso. Wydanie to wyjdzie z datą 19 maja 2020 roku i już od przyszłego wtorku będzie do nabycia w kioskach i sklepach spożywczych w Mielcu i na terenie całego powiatu mieleckiego.

 

JT

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe