Burmistrz Radomyśla Wielkiego: Czy chcemy, żeby jedni pływali w basenach, a inni nie mieli wody do picia?

  • 03.05.2020, 08:38
  • MW

Podziel się:

Oceń:

Burmistrz Radomyśla Wielkiego: Czy chcemy, żeby jedni pływali w basenach, a inni nie mieli wody do picia? Fot. archiwum Tego widoku w tym roku powinno zabraknąć.
Musimy chwilowo odejść od podlewania trawników czy napełniania wielkogabarytowych basenów. To, że woda z kranów nie popłynie w nieograniczonej ilości, to scenariusz, który może się ziścić już w najbliższych miesiącach - ostrzega burmistrz Radomyśla Wielkiego, Józef Rybiński. Wydał też zarządzenie o zakazie podlewania trawników oraz napełniania basenów rekreacyjnych wodą z sieci wodociągowej na terenie gminy. Przepis ten obowiązuje od 4 maja do 31 sierpnia.

Zasoby wody w Polsce kurczą się z roku na rok, dlatego musimy zacząć ją oszczędzać. Już teraz mamy jej trzy razy mniej niż statystyczny Europejczyk, a mieszkańcy gminy Radomyśl Wielki mają jej jeszcze mniej niż statystyczny Polak. To wynika z sytuacji hydrologicznej, bo gmina nie ma własnych ujęć wody, lecz korzysta z tych zlokalizowanych u sąsiadów.

Jeszcze nie ma upałów, a już jest susza

Obecnie w Polsce występują wszystkie rodzaje suszy: meteorologiczna, hydrologiczna, rolnicza oraz hydrogeologiczna. Eksperci podkreślają, że tak złej sytuacji nie było od co najmniej wieku i zaznaczają, że w tym roku susza może być rekordowa. Obecnie w naszym kraju oprócz braku opadów obserwujemy szybkie opadanie poziomu wód w rzekach oraz wód gruntowych, jak również spadek wilgotności gleby poniżej 40 procent, a w niektórych rejonach nawet poniżej 20 procent. Na największej polskiej rzece Wiśle już teraz poziom wód jest tak niski, że tworzą się na niej wyspy. Na naszym terenie wysychają kanały melioracyjne, a w rzekach notuje się minimalne stany wód.

- W związku z już występującymi wszystkimi rodzajami susz i zapowiadanymi na okres późnowiosenny i letni bardzo wysokimi temperaturami, a przez to znacznym obniżeniem się poziomu wód gruntowych, apeluję do mieszkańców i podmiotów gospodarczych o używanie wody z sieci wodociągowej jedynie do celów socjalno-bytowych i gospodarczych. W tym trudnym okresie hydrologicznym bardzo proszę, aby nie podlewać trawników, ogrodów, a także nie napełniać przydomowych basenów i innych zbiorników. Niestosowanie się do powyższego apelu spowoduje nadmierne zużycie wody z sieci, co może skutkować pogorszeniem jej jakości, a co gorsze - może zmusić służby techniczne do czasowych ograniczeń jej dostaw. Jeśli już chcemy podlewać trawniki czy ogródki warzywne to róbmy to z głową, ekologicznie i ekonomicznie. Gromadźmy w miarę możliwości deszczówkę w specjalnych zbiornikach, „łapmy” wodę podczas mycia naczyń, itp. i ją wykorzystujmy do nawadniania gleby. To się wszystkim opłaci.

Mając na uwadze ochronę życia i zdrowia mieszkańców wydałem zarządzenie porządkowe o zakazie podlewania trawników oraz napełniania basenów rekreacyjnych wodą z sieci wodociągowej na terenie naszej gminy (na najbliższej sesji Rady Miejskiej zostanie ono przedstawione radnym do zatwierdzenia). Przepis ten obowiązuje od 4 maja do 31 sierpnia br. Informuję również, że będą przeprowadzane kontrole stosowania się do zakazu. W przypadku nieprzestrzegania przepisów będą mogły być nakładane kary finansowe, zgodne z Kodeksem wykroczeń.

Jeszcze raz proszę o poważne potraktowanie apelu i chwilę refleksji: czy naprawdę chcemy, aby doszło do sytuacji, w której jedni będą pływać w basenach, a inni nie będą mieli wody do picia? - apeluje burmistrz Józef Rybiński.

MW

Zdjęcia (1)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe