To już nie będzie Fortuna 1 Liga. Szykują się zmiany w nazewnictwie rozgrywek

  • 20.04.2020, 13:16
  • jz

Podziel się:

Oceń:

To już nie będzie Fortuna 1 Liga. Szykują się zmiany w nazewnictwie rozgrywek jz Już wkrótce rozgrywki Fortuna 1 mogą zmienić swoją nazwę
Szykuje się rewolucja w nazewnictwie lig. Zmiany nie ominą również Fortuna 1 Ligi, w której występują piłkarze PGE Stali Mielec. Wszystko wskazuje na to, że nazewnictwo wróci do tego, co mieliśmy ponad piętnaście lat temu.

Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej od wielu lat krytykował system nazewnictwa poszczególnych lig. Choć istnieje on w Polsce od ponad dekady, a Boniek szefem PZPN-u jest od 2012 roku, to dopiero teraz postanowił coś z tym zrobić.

Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce PKO BP Ekstraklasa zmieni nazwę. Nie będzie już "ekstraklasą", a 1. ligą. Niższe numerki otrzymają również obecna Fortuna 1 Liga oraz 2. liga.

To duża zmiana, bo po raz ostatni 1. liga na ekstraklasę mówiliśmy ponad 15 lat temu. Dokładnie było to bowiem w sezonie 2003/2004.

Jak prezes Boniek argumentuje taką propozycję? – Od kilkunastu lat używamy nazewnictwa lig seniorskich, które jest mylące, gdyż nie odzwierciedla rzeczywistego szczebla danych rozgrywek.

– Aktualny, zaczerpnięty ze wzorów angielskich, obowiązujący od lat podział na Ekstraklasę, 1. ligę, 2. ligę i pozostałe klasy został moim zdaniem wprowadzony, aby sztucznie zawyżyć prestiż rozgrywek i poziom sportowy uczestniczących w nich klubów – dodaje Boniek.

– Jestem świadom, iż moja propozycja będzie wymagać zmiany szeregu przepisów zarówno PZPN, jak i poszczególnych wojewódzkich ZPN, zapisów w ewentualnych umowach, ustaleń ze sponsorami itp., ale na uregulowanie tych spraw wyznaczylibyśmy termin do dnia 30 czerwca 2021 roku – czytamy w liście Zbigniewa Bońka.

Kiedy zmiany zostaną wprowadzone i ekstraklasa zmieni nazwę? Wszystko jest możliwe od przyszłego sezonu. Na razie jednak musimy poczekać, czy obecny zostanie wznowiony.

Fortuna 1 Liga zawieszona została do 26 kwietnia, ale dziś możemy napisać z całą pewnością, że rozgrywki wtedy nie wrócą. Według najnowszego planu polskie ligi na boiska powinny wrócić najwcześniej na przełomie maja i czerwca lub w połowie czerwca. 

PGE Stal Mielec zajmuje obecnie 3. miejsce w tabeli. Jeśli ligi nie udałoby się jednak rozegrać i rozgrywki zostałyby przedwcześnie zakończone, to nasza drużyna powinna otrzymać promocję do najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. 

jz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe