Zwolnienia grupowe na mieleckiej strefie. To już pewne!

  • 08.04.2020, 20:12

Podziel się:

Oceń:

Zwolnienia grupowe na mieleckiej strefie. To już pewne! Fot. KR Zwolnienia stają się faktem.
Jeden z większych zakładów pracy funkcjonujący w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Mielcu zamierza w najbliższym czasie zwolnić 350 pracowników.

Informację o planowanych zwolnieniach grupowych z dniem 1 maja potwierdził dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Mielcu.
Dowiedzieliśmy się, że zwolnienia niekoniecznie tylko i wyłącznie mają związek z pandemią koronawirusa. Już od pewnego czasu w niektórych branżach zapowiadane były redukcje etatów.

Dodatkowo już pod koniec ubiegłego roku mówiło się o coraz większym kryzysie w branży motoryzacyjnej, co w obliczu pandemii może tę gałąź gospodarki mocno osłabić.

Przedstawiciele kilku innych firm mieleckiej strefy również dopytują się w Urzędzie Pracy o możliwości i warunki zwolnień grupowych. Firmy interesują się też tarczą antykryzysową i analizują możliwość skorzystania z pomocy.

Właściciele firm rozważają i analizują kwestie utrzymania bądź zmniejszenia zatrudnienia. Jak na razie nie wiemy, kiedy skończą się restrykcyjne przepisy walki z COVID-19. Czym szybciej wszystko wróci do normalności, tym większa szansa na utrzymanie miejsc pracy.

Problemy z dalszym zatrudnieniem mogą mieć także osoby, którym kończą się w najbliższym terminie umowy o pracę zawarte na czas określony.

Bezrobocie wzrośnie

Dyrektor PUP w Mielcu Grzegorz Durak prognozuje, że obecna sytuacja związana z pandemią koronawirusa spowoduje wzrost bezrobocia w Mielcu, chociaż - jak dodaje - każdy region jest specyficzny, a Mielec jest mocno uprzemysłowiony.

- Jest dużo firm na strefie, ale w całym powiecie są również firmy, które kooperują z tymi zakładami. Każde spowolnienie funkcjonowania dużych zakładów strefowych powoduje pogorszenie się sytuacji wielu mniejszych firm kooperujących - dodaje dyrektor PUP.

Jak dowiedzieliśmy się w mieleckim urzędzie pracy, liczba bezrobotnych w marcu zwiększyła się tylko o około 50 osób w porównaniu do lutego. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w marcu w PUP wyniesie około 3100 osób. Porównując więc luty do marca można stwierdzić, że wzrostu liczby osób bezrobotnych w zasadzie nie ma. Zapewne gorzej będzie w kwietniu.

Rośnie zainteresowanie

Artykuły opublikowane na stronie internetowej mieleckiego urzędu na temat sposobu rejestracji przez internet mają dużo odsłon, a to oznacza, że ludzie już zaczynają się tym tematem interesować.

Również niektórzy mieszkańcy powiatu mieleckiego, którzy z powodu szalejącej pandemii na świecie wracają do Ojczyzny, będą rejestrować się w urzędzie jako bezrobotni, a to znajdzie przełożenie na wskaźniki bezrobocia w Mielcu.

- Oczywiście wszystkie zwolnione osoby, które zarejestrują się w urzędzie pracy i nabędą prawo do zasiłku dla bezrobotnych, otrzymają taki zasiłek. W tym zakresie środki nie podlegają żadnym limitom. Nasi pośrednicy pracy oraz doradcy zawodowi obejmą pomocą zwalniane osoby, tak aby ułatwić im znalezienie nowej pracy - zapewnia PUP.

Póki co, poziom bezrobocia w powiecie mieleckim wynosi aktualnie 4,6 proc i należy do najniższych w województwie.


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
Biedota
Biedota 09.04.2020, 17:09
Przykro mi jest to czytać. Wszystkie firmy zwalają swoją trudną sytuację na kronowirusa. Rozumiem branżę turystyczna, transport, hotelarstwo, usługi kosmetyczne fryzjerskie, i inne bezpośrednio związane z kronowirusem...ale ludzie niektórzy zacierają ręce, straszą pracowników, wyrzucanie na urlopy, zmniejszanie etatów...powróciły czasy prokomunistyczne i łaskawe Pany nam będą wszystko dyktować. Dalej ten biedny będzie zapierdslał na bogatego bo temu pomoże państwo z twoich pieniędzy biedaku.
Ziutek
Ziutek 09.04.2020, 07:39
Może z której firmy a nie tak enigmatycznie ludzie mają prawo wiedzieć
X
X 09.04.2020, 00:33
Jednym słowem, kraina mlekiem i miodem płynąca. Tak dobrze jeszcze nie było.

Pozostałe