Kwarantanna a masowe powroty mielczan

  • 23.03.2020, 14:02

Podziel się:

Oceń:

Kwarantanna a masowe powroty mielczan Fot. Archiwum Wiele osób jest poddanych kwarantannie.
Duża ilość rodaków z powiatu mieleckiego wraca z zagranicy. Wszyscy muszą przejść kwarantannę. Do tej sytuacji musi przygotować się również samorząd miejski i powiatowy.

Powiat mielecki ma wyznaczone miejsca na kwarantannę indywidualną i ewentualnie zbiorową.

Kwarantanna indywidualna powinna się co do zasady odbywać w miejscu zamieszkania osoby, która powinna ją przejść. Jednak z wielu względów, między innymi z tego, że w domu są osoby z grupy ryzyka: chore, po przeszczepach, mające inne schorzenia i w razie zakażenia wirusem mogą źle znieść powikłania, wskazane jest, żeby osoba poddana kwarantannie odbywała ją poza swoim miejscem zamieszkania.

- Mamy w Mielcu wyznaczony hotel, który przyjmie na kwarantannę indywidualną osoby chcące z takiego rozwiązania skorzystać. Trzeba jednak jasno powiedzieć, że taka kwarantanna jest odpłatna, ale warunki i ceny są bardzo dobre. Osoby takie mają zapewnione trzy posiłki dziennie dostarczane pod drzwi – mówi Stanisław Lonczak, starosta mielecki.

Przygotowywany jest również Powiatowy Zespół Placówek Szkolno - Wychowawczych przy ul. Królowej Jadwigi, gdzie również można zorganizować kwarantannę. Jest to jednak rozwiązanie na wypadek, gdyby sytuacja nabierała takich dużych rozmiarów, że kwarantannie trzeba poddać setki, a nawet tysiące osób.

- Nie mamy danych dotyczących liczby osób wracających do kraju z zagranicy, bo decyzję o powrocie podejmują indywidualnie mieszkańcy. Niektórzy z nich od kilku lat nie byli w swoich miejscach zamieszkania i teraz wracają, ale trudno jest w tej chwili oszacować ich liczbę. Trzeba się jednak spodziewać, że będzie ich dużo, bo słyszy się w mediach o bardzo dużych kolejkach na granicy. Musimy być na to przygotowani i będziemy reagować na zwiększoną liczbę osób, które będą musiały być poddane kwarantannie indywidualnej i nie będą miały takiej możliwości – przekazuje starosta.

Samorząd opłaca kwarantannę indywidualną w sytuacji, gdy ktoś ma niskie dochody. Są takie osoby, które wracają do Polski i nie stać ich na opłacenie hotelu.

- Mogę zdradzić, że są to kwoty około lub poniżej 100 zł z wyżywieniem za całą dobę. Poszczególne samorządy i poszczególne gminy będą finansować lub współfinansować taki pobyt na kwarantannie w hotelu – dodaje Stanisław Lonczak.


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
Wkurzona
Wkurzona 24.03.2020, 15:03
Jeśli pozwalacie na takie masowe powroty to macie zasrany obowiazek pilnować żeby na ***ch siedzieli a nie ***li po mieście, osobiscie będę uprzejmie donosic i zasypywac Was tel za lamanie zakazu ,zadziwiające jest pisanie o difinansowaniu do pobytu na kwarantannie tym co wracają a ich nie stać, bo tu jakies progi dochodowe wymyslacie, a za granicą kto ich utrzymywał....żenada
Kwarantanna
Kwarantanna 24.03.2020, 14:10
Niech się rząd zastanowi co robi,jeszcze im zapłacić tym co wracają z zagranicy to jeszcze trzeba zapłacić za kwarantannę a tam urządzał balangi,weźcie się zastanówcie co robicie bo będzie gorzej niż we Włoszech.Niektórzy ludzie siedzą w domach a inni idą z kwarantanny sobie do sklepu.Jak można do takiego czegoś dopuścić.Czego mają prawo tu przyjechać i dawać pieniądze tym co przyjeżdżają,oni tam urządzali imprezę,naprawdę zastanówcie się.Wszyscy siedzą w domach to nic to nie da jak tamci przyjadą i zarażą.Zastanówcie się.Po co jechał za granicę jak nie ma pieniędzy bez sensu,zniszczycie miasto Mielec,co wy robicie.To co się dzieje to masakra
Jan
Jan 24.03.2020, 12:37
Tak niestety jest osoba objęta kwarantanną przebywa w miejscu zamieszkania i normalnie funkcjonuje z domownikami l, którzy wychodzą na zakupy do sieciówek i ewentualnie roznoszą wirusa to jest parodia policja nie wyrabia w sprawdzeniach bo fizycznie to jest nie możliwe !
Xyz
Xyz 24.03.2020, 08:06
Po co zjeżdżają wyjechali gdzieś to niech tam siedzą i przejdą przez to co się dzieje nie potrzebujemy tutaj kolejnych zakażeń
Dlaczego nic się z tym nie robi nie pozwólmy wracać tym niby rodakom do kraju bo będziemy mieć drugie Włochy
Dla mnie to chore co wyprawiaja ludzie i jakie kroki podejmuje rząd nic nie jest w t kraju przemyślane a potem zostaje płacz i lament bo krzywda się dzieje
Gal anonim
Gal anonim 24.03.2020, 06:55
Tak niech wracaja i nas zarażają, ja czegoś.nie rozumiem, granice zamknięte a wracają, to jest wlasnie mielec, najgorsze miasto na Podkarpaciu. Zamiast wszyscy śpiąc tyłki i siedzieć na ***, co to da jak polaczki wracają.

Pozostałe