Kwarantanna: Zalecenia dla powracających do kraju

  • 21.03.2020, 09:51

Podziel się:

Oceń:

Kwarantanna: Zalecenia dla powracających do kraju Fot. Archiwum Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi mandat karny w wysokości 30 tys. zł.
Nie wychodź z domu, nie idź do sklepu, nie spotykaj się z innymi osobami, zachowaj zasady higieny. To najważniejsze zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego dla osób, które wracają do kraju po 15 marca.

Informacje o tym, jak powinna wyglądać 14-dniowa kwarantanna domowa GIS zamieścił na stronie i w mediach społecznościowych.

Obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową odbywa się pod adresem podanym w karcie lokalizacyjnej wypełnianej przy powrocie z zagranicy - przypomina GIS osobom, które po 15 marca przekroczyły granicę. Jeśli powracający z zagranicy nie ma możliwości odbywania kwarantanny w domu, będzie ją odbywać w ośrodku wyznaczonym przez służby.

GIS zaleca, by podczas kwarantanny domowej nie opuszczać domu, nie wychodzić do sklepu i nie spotykać się z innymi osobami ani nie zapraszać nikogo do domu. W przypadku mieszkania z rodziną, należy w miarę możliwości ograniczyć z nią kontakt i zachować bezpieczny odstęp minimum 2 metry. Powinno się też używać oddzielnych naczyń niż pozostali domownicy.

Należy wietrzyć mieszkanie kilka razy dziennie, często myć ręce i dezynfekować powierzchnie dotykowe, jak blaty, klamki, ekrany telefonów. Temperaturę ciała powinno się mierzyć minimum dwa razy dziennie.

Jeśli wystąpi gorączka, kaszel lub duszności należy bezzwłocznie skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić na oddział zakaźny, unikając transportu publicznego. W razie pytań lub potrzeby wystawienia e-recepty lub e-zwolnienia można skorzystać z telefonicznej konsultacji z lekarzem. Lista placówek udzielających teleporad jest dostępna na stronie NFZ.

Do osoby poddanej kwarantannie dzwonią pracownicy Inspekcji Sanitarnej. Mogą też ją odwiedzić policjanci, by sprawdzić przestrzeganie izolacji.

Od soboty, 21 marca za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi mandat karny w wysokości 30 tys. zł.

Od piątku (20 marca) w Polsce obowiązuje stan epidemii. Granice są zamknięte dla przyjeżdżających cudzoziemców, z wyjątkiem osób, które w Polsce przebywają legalnie. Polscy obywatele po przekroczeniu granicy są rejestrowani, badani i kierowani na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową.


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
lucyna
lucyna 21.03.2020, 13:43
kwarantanna byłaby skuteczna , gdyby ludzie byli pojedynczo izolowani np w koszarach wojskowych , akademikach , hotelach , szczególnie wracający z ognisk epidemii / prosto z granicy przewiezieni/

Pozostałe