W Mielcu odbyły się warsztaty historyczne OKM 1940

  • 11.03.2020, 09:31
  • KR

Podziel się:

Oceń:

W Mielcu odbyły się warsztaty historyczne OKM 1940 Fot. KPP Mielec
Policjanci, przedstawiciele władz samorządowych, mieleckich instytucji oraz uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych z klas ogólnopolicyjnych wzięli udział w warsztatach historycznych pn. "OKM 1940 Ostaszków-Kalinin-Miednoje. Historia Policji w Roku Jubileuszu 1919 - 2019". O Zbrodni Katyńskiej i kobietach w służbie mówili Grażyna Szkonter i Jarosław Olbrychowski. Prelegenci zwracali uwagę na budowanie etosu policyjnej służby.

Dziś w Urzędzie Miasta w Mielcu odbyły się warsztaty historyczne „OKM 1940 Ostaszków-Kalinin-Miednoje. Historia Policji w Roku Jubileuszu 1919 - 2019”. Warsztaty wpisują się w obchody 95. rocznicy powołania Policji Kobiecej w 1925 roku. W spotkaniu uczestniczyli: Prezydent Miasta Mielca Jacek Wiśniewski, Dyrektor Muzeum Regionalnego w Mielcu dr Jerzy Skrzypczak, uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mielcu z klas ogólnopolicyjnych oraz mieleccy policjanci. Celem warsztatów było przede wszystkim przybliżenie organizacji, wyszkolenia i sposobu funkcjonowania Policji Państwowej II RP – a także etosu służby.

Prowadzący warsztaty Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” w Łodzi - Jarosław Olbrychowski, mówił o losach funkcjonariuszy Policji Państwowej, którzy w wagonach transportowani byli do obozów NKWD na terenie Ostaszkowa, Kalinina, Starobielska. To właśnie na przełomie 1939 r. i 1940 r. jeńcy tych obozów, przetrzymywani byli w nieludzkich warunkach. Stamtąd trafiali do obozu w Kalininie, gdzie wykonywano na nich egzekucję. Potem przewożono ich ciała do miejscowości Miednoje, gdzie grzebano w dołach śmierci.

Jarosław Olbrychowski wspomniał również o swoim dziadku, przodowniku Policji Państwowej - Edwardzie Olbrychowskim, który zginął w 1940 roku na „nieludzkiej ziemi”.

Uzupełnieniem przekazywanych informacji były unikatowe zdjęcia i dokumenty – przedstawiające wyposażenie, umundurowanie.

Warsztaty historyczne prowadziła również Grażyna Szkonter - Prezes Oddziału Świętokrzyskiego Warszawskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939”. Słuchacze dowiedzieli się, jak powstawała, jakie miała struktury i jaką działalność prowadziła policja w okresie II Rzeczypospolitej. Następnie Grażyna Szkonter opowiedziała o obowiązujących w tamtych czasach zasadach przyjęcia do Policji Państwowej i utworzeniu Policji Kobiecej. Nie zabrakło także informacji dotyczących losów mundurowych pełniących służbę na wschodzie po wybuchu II wojny światowej.

Ogólnopolski program edukacyjno-historyczny OKM 1940 realizowany jest pod patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendy Głównej Policji. Jest także elementem misji rodzin policjantów II RP związanej z przywracaniem prawdy oraz kultywowaniem tradycji zawartej w sentencji „Bóg, Honor, Ojczyzna”. OKM 1940 (skrót od nazw Ostaszków, Kalinin, Miednoje).

KR

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe