Chcesz zapewnić sobie szczęście? Zrób makramę! [WYWIAD] 

  • 08.03.2020, 11:30
  • MW/BW

Podziel się:

Oceń:

Chcesz zapewnić sobie szczęście? Zrób makramę! [WYWIAD] Fot. archiwum Oko Horusa - odbija złe spojrzenia; chroni przed nieszczęściami, zawiścią, zazdrością, złorzeczeniem, symbol zdrowia, mądrości i dobrobytu.
Styl boho odważnie wszedł do naszych domów i mieszkań. Kolory ziemi, naturalne dodatki, drewno, wiklina - to wszystko wróciło do łask, bo w takim wystroju czujemy się bezpiecznie i przyjemnie. Nad łóżeczkiem dziecka niejedna już mama powiesiła łapacz snów, a o plecionej huśtawce w salonie myśli niejedna pani domu. Marzena Surowa - właścicielka pracowni "Dziewczyna Szamana" wychodzi naprzeciw tym potrzebom i tworzy piękne ozdoby z naturalnych materiałów.

Węzeł mocujący, płaski, spiralny, żebrowy - to podstawowe węzły wykorzystywane do tworzenia makram. Wydaje się proste, ale jak to w życiu bywa, musi być jakiś haczyk. O tym, jak to jest tworzyć te popularne ozdoby ścienne, zapytaliśmy Marzenę Surową, która o sznurku wie bardzo dużo i z niejednego sznurka makramę stworzyła... 

 

1. Skąd pomysł na tworzenie makram?

 Makrama pojawiła się w mojej podróży z rękodziełem dwa lata temu, była następstwem poszukiwań ciekawych wyrobów ze sznurka bez konieczności użycia szydełka, drutów itp. Przyznaję, że do tamtej pory nie znałam słowa makrama, choć kojarzyłam makatki wiszące na ścianach u dziadków. Pierwsza przypadkiem odnaleziona w przepastnych zasobach Internetu zachwyciła mnie na tyle, żeby spróbować swoich sił i w tej dziedzinie rękodzieła.

 

 2. Skąd wywodzą się makramy?

Makrama, jak wspomniałam  wcześniej, jest sztuką wiązania ze sznurka, bez konieczności użycia szydełka, igły, drutów, z którego powstają między innymi ażurowe tkaniny, ozdoby ścienne: płaskie i w formie przestrzennej. Sztuka ta pochodzi ze starożytnej Asyrii i Babilonii. Technika ta przedostała się do Europy w epoce średniowiecza, gdzie koronkami z makramy przyozdabiano szaty i stroje koronowanych głów. Na długie lata zapomniano o tej technice, pojawiła się ponownie w latach 70. XX wieku. Obecnie makrama to jeden z najmodniejszych elementów wystroju wnętrz i ogrodów.

 

3. Ile trwa zrobienie jednej makramy?

 Czas wykonania makramy to kwestia bardzo indywidualna, jego określenie uzależnione jest od wielkości pracy, rodzaju splotów, grubości sznurka, a według mnie dodatkowo od tego, czy korzystamy z gotowych tutoriali, czy też pomysł na makramę jest częścią artystycznej improwizacji lub własnego szkicu. Moje prace często poddaję farbowaniu, czas więc ulega dodatkowemu wydłużeniu. Precyzyjna odpowiedź na pytanie, biorąc pod uwagę powyższe wskazania: "ile trwa zrobienie jednej makramy", to od godziny do godzin kilkudziesięciu. 

 

MW/BW

Zdjęcia (4)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe