Mielec: Trwa rewitalizacja parku leśnego na osiedlu Kazimierza Wielkiego [VIDEO]

  • 07.03.2020, 16:41 (aktualizacja 07.03.2020, 17:54)
  • SzB

Podziel się:

Oceń:

Mielec: Trwa rewitalizacja parku leśnego na osiedlu Kazimierza Wielkiego [VIDEO] fot. SzB Do końca 2020 roku będzie trwała rewitalizacja parku w centrum Mielca.
Temat Parku Leśnego znowu powrócił, a to za sprawą wycinki drzew, która została już zrealizowana. Przedstawiciele Urzędu Miejskiego zapewniają, że był to konieczny zabieg, który ma wpłynąć na rozwój drzewostanu. Przed nami kolejny etap projektu czyli nasadzenia. W Parku zostanie zasadzonych ok 500 sztuk nowych roślin.

Rewitalizacja parku przy ul. Kazimierza Wielkiego polega na wykonaniu wycinki drzew i krzewów, przygotowaniu gruntu pod nasadzenia, wykonaniu nasadzeń, pracach pielęgnacyjnych w zaadoptowanym drzewostanie, montażu budek dla ptaków oraz przebudowie głównej alei przecinającej park od ulicy Żeromskiego do ulicy Wolności.

Posłuchajcie rozmowy z Agnieszką Garncarz, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami

Starostwo wydało pozwolenie na wycinkę blisko 1200 drzew. Mieszkańcy nie kryli swojego niezadowolenia i rozczarowania. Wielu osobom liczba ta wydawała się zbyt wysoka i nie mogły pogodzić się ze stratą zielonej przestrzeni. Mieszkańcy osiedla Kazimierza Wielkiego nie poddawali się. Spotykali się z pracownikami urzędu miejskiego, rozmawiali i pragnęli dojść do takiego porozumienia, które usatysfakcjonuje dwie strony. Nie godzili się na to, aby już w pierwszym etapie wycięta została większa liczba zdrowych drzew. Zależało im, aby proces ten rozłożyć w czasie.

Początkowo plan zakładał usunięcie:

- 34 martwe drzewa - głównie sosna pospolita,

- 427 drzew w złym stanie zdrowotnym - głównie sosna pospolita, czeremcha, kasztanowce, dąb czerwony, brzoza, topola,

- 417 drzew w ramach trzebieży selekcyjnej - drzew gatunków ekspansywnych, wypierające rodzime gatunki,

- 16 drzew - kolizja z przebudową alejki, w tym 3 drzewa martwe (w sumie 894 drzewa).

Planowano również usunięcie około 960 podrostów o średnicy pnia od 1 do 15 cm i wykonanie prac pielęgnacyjnych w koronach drzew.

W zamian za to posadzonych miało być:

- 500 sztuk drzew gatunków rodzimych - 450 liściastych, 50 iglastych,

- 16 347 sztuk krzewów,

- 47 205 sztuk bylin parkowych,

- 22 428 sztuk pnączy,

- 18 540 sztuk roślin cebulowych.

Na grudniowym spotkaniu w 2019 roku - z mieszkańcami miasta - Agnieszka Garncarz, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Mielcu, podkreślała, że stan drzew rosnących w parku jest fatalny, są to stare drzewa, które już dożyły swojej żywotności i wymagają wymiany. Zaznaczyła, że intencją tego projektu nie jest wycinka drzew, tylko poprawa stanu parku. Niestety, żeby coś zasadzić, trzeba coś wyciąć.

Po wielu godzinach rozmów ostatecznie pierwszy etap prac w parku obejmie wycinkę 635 drzew o obwodzie pni od 49 do 250 cm oraz około 960 sztuk drzew o obwodach pni poniżej 47 cm. Prace te mają zakończyć się w marcu.

Zobaczcie jak wygląda park po pierwszym etapie rewitalizacji

loadingŁaduję odtwarzacz...

SzB

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
Mielczanin
Mielczanin 09.03.2020, 10:11
Najgorsza decyzja jaka mogła tylko być!!!
Wycięcie lasu to KATASTROFA, zabetonują i nasadzą kwiatuszków, żygać się chce!!!! Tam już teraz jest za dużo betonu i alejek.
Jeżeli chodzi o drzewa liściaste to nie 500 a 5000 trzeba tam dosadzić !!!!

Pozostałe