Mielec. Za nami kolejna prezentacja projektu "Kamienie Pamięci" - Szkoły Podstawowej nr 1

  • 07.03.2020, 16:18 (aktualizacja 07.03.2020, 20:39)
  • SzB

Podziel się:

Oceń:

Mielec. Za nami kolejna prezentacja projektu "Kamienie Pamięci" - Szkoły Podstawowej nr 1 Fot. K. Radoń Prezentacje przygotowali dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 i Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół 1983".
W budynku Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół 1893" uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1, a także uczestnicy zajęć szermierczych i artystycznych - tzw. "Grupa Sokoliki" PTG Sokół 1893 - zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, w którym opowiadali o ważnych postaciach historycznych, które związane są historycznie z wojną polsko-bolszewicką. Wydarzenie to odbyło się także w ramach obchodów 550-lecia miasta Mielca.

W ramach XI edycji projektu Instytutu Pamięci Narodowej pt. "Kamienie Pamięci - bohaterowie wojny polsko-bolszewickiej" - Szkoła Podstawowa nr 1 w Mielcu przy współpracy Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół 1893" stara się przybliżyć znanych mielczan, którzy byli uczestnikami wojny polsko-bolszewickiej. Chodzi m. in. o Augusta i Wiktora Jadernych, Tadeusza Gardulskiego, czy Leona Wanatowicza.

Podczas ostatniej piątkowej prezentacji (w piątek 6 marca) - dzieci nawiązały także do historii miasta Mielca. Chodziło o zaakcentowanie trzech ważnych aktualnie rocznic: po pierwsze rocznicę wojny polsko-bolszewickiej, okrągłą 100 rocznicę odzyskania Niepodległości, a także ważną lokalnie 550 rocznicę powstania miasta Mielca. 

Z tym montażem słowno-muzycznym grupa młodych artystów prezentowała się już osiem razy w różnych miejscach. ( W Maliniu, Dębiakach, Tuszowie Narodowym i w siedzibie Polskiego Towarzystwa Sokół 1893 w Mielcu). Teraz przed uczniami wyjazd do Poznania na Ogólnopolskie podsumowanie projektu IPN. 

Celem tegorocznej XI edycji projektu edukacyjnego Kamienie Pamięci jest upamiętnienie osób, które czynnie uczestniczyły w działaniach na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego w trakcie wojny polsko-bolszewickiej w latach 1919–1921. Organizatorzy projektu zachęcają do odszukania zapomnianych, bądź też nieznanych lokalnych bohaterów. Do przystąpienia w projekcie zaproszono młodzież szkolną, drużyny i zastępy harcerskie, koła naukowe, grupy rekonstrukcyjne, koła kombatantów oraz uczestników indywidualnych – pasjonatów historii. Chodzi o przywrócenie w naszych lokalnych społecznościach pamięć o przodkach, którzy w tym trudnym okresie dziejowym niejednokrotnie oddali własne zdrowie i życie w obronie ojczyzny.

SzB

Zdjęcia (38)

Podpięte galerie zdjęć:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe