Stroje gwiazd nie mają przed nim tajemnic! [WYWIAD] 

  • 23.02.2020, 11:11
  • MW/BW

Podziel się:

Oceń:

Stroje gwiazd nie mają przed nim tajemnic!  [WYWIAD] Fot. archiwum prywatne Damian Jamiołkowski z Magda Femme w sukience jego projektu.
Coraz częściej obserwujemy tendencję powrotu do natury i tego, jak żyło się dawniej. Staramy się nie marnować jedzenia, ograniczamy plastik, sami uprawiamy ogródki warzywne. Coraz bardziej popularne stają się zakupy w "ciuchlandach" czy wymiana ubraniami. Ale czy my, kobiety, odważyłybyśmy się założyć tę samą suknię na wesele rodzinne dwukrotnie? Kiedyś panie nie miały z tym problemu.

Mieliśmy przyjemność rozmawiać z człowiekiem, który na modzie zarówno dzisiejszej, jak i tej sprzed wielu lat, zna się bardzo dobrze. Damian Jamiołkowski to kolekcjoner strojów  sprzed epoki. Przy pracy nad najnowszą wystawą pracownikom Muzeum Historii Regionalnej Pałacyku Oborskich udało się nawiązać współpracę z panem Damianem. W swoich zbiorach ma on strój bardzo podobny do tego, który nosiła kiedyś hrabina Oborska. Muzeum kupi od pana Jamiołkowskiego suknię, a kolekcjoner w ramach współpracy przekazał dla muzeum  kapelusz.

- Użyczyłem kapelusz z pawimi piórami, buty, rękawiczki paryskie. A suknię muzeum zakupi ode mnie. My w Polsce, w muzeach, nie mamy zbyt wielu antycznych ubiorów, a szkoda. Na zachodzie to norma. Daję ubraniom nowe życie, staram się o to, żeby były ozdobą danego pałacu czy muzeum i cieszyły oko zwiedzających, tak jak cieszyły oko w XIX wieku. A tym samym pokazywały dawne czasy, staranność ludzką i zaangażowanie w swojej pracy - mówi Damian Jamiołkowski.

Skąd pasja do starych ubrań?

- Zawsze kochałem antyczną modę. Czemu? Nie wiem. Po prostu. Od małego dużo czytałem na ten temat, a któregoś razu wpadłem na pomysł, by zbierać, kolekcjonować antyczny ubiór. Lecz jest to bardzo trudne. To nie jest porcelana czy znaczki, których jest mnóstwo, tylko tkanina, która z biegiem lat ulega rozkładowi i nici, które spajają tkaninę są często nadwątlone, a co za tym idzie, zapadają się, niszcząc dany strój. Poza tym wojny też wywarły duży wpływ na stroje i znacznie ograniczyły ilość sukni. Również zmiana mody po I wojnie światowej. Kobiety zrzuciły gorsety, suknie do ziemi i piękne tkaniny, ponieważ nastąpił kryzys gospodarczy. Nie było ludzi stać na drogie, np. paryskie suknie, tkaniny. Nastąpiła epoka art deco: proste sukienki do kolan bez wymyślnych pasmanterii. Mówię o tym, ponieważ zdarzało się, że jeśli ktoś posiadał suknie z epoki sprzed art deco, bardzo często rozbierano taką suknię na części pierwsze, ze względu na cenność tkanin, i szyto z nich współczesne stroje, w tym przypadku suknie art deco. Mówię tu o pięknych sukniach z XIX w. Jak wiadomo, z obrazów czy też z fotografii, suknie XIX-wieczne były piękne. Posiadały dużo koronek, wstążek, kokardek, uszyte były z drogich materiałów, w swojej epoce kosztowały krocie, więc też nie było ich wiele (mam na myśli te bardzo ozdobne). Suknie epokowe są bardzo trudne do zdobycia. Oczywiście najcenniejsze kolekcjonersko są suknie z paryskich domów mody, takie jak ta dla hrabiny Oborskiej.

Dla kogo zaprojektował Pan najpiękniejszy strój?

- Robię również współczesne sukienki, chodź ostatnio nie mam na to czasu i zaprzestałem projektowania. Jeśli chodzi o sukienkę współczesną, która kosztowała dużo pracy, będzie to wieczorowa kreacja dla Magdy Femme. Piękna, czarna, koronka, ręcznie szyta, typ sukni (syrenka) dopasowanej do ciała z rozszerzanym dołem.

MW/BW

Zdjęcia (2)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe