Te stroje przeszły do historii. Muzeum Historii Regionalnej z nową wystawą [FOTO, VIDEO]

  • 16.02.2020, 00:49 (aktualizacja 16.02.2020, 10:00)
  • SzB

Podziel się:

Oceń:

Te stroje przeszły do historii. Muzeum Historii Regionalnej z nową wystawą [FOTO, VIDEO] fot. SzB Na wystawie można zobaczyć stroje z przełomu XIX i XX wieku.
Francja elegancja. Moda w czasie belle epoque to tytuł najnowszej wystawy czynnej w Muzeum Historii Regionalnej „Pałacyk Oborskich". Nowa ekspozycja to prezentacja strojów z przełomu wieków. Piękne suknie, bielizna, przedmioty codziennego użytku, multimedia - to wszystko, aby odtworzyć klimat belle epoque. Mieleckiemu muzeum udało się nawiązać współpracę z kilkoma instytucjami muzealnymi z Podkarpacia i całego kraju.

Co można zobaczyć na wystawie? Jeden z jej głównych członów stanowią suknie z XIX i początku XX wieku z prywatnej kolekcji Anny Moryto. Są to bardzo zróżnicowane stroje, dzięki którym możemy prześledzić też ewolucje w damskiej modzie 2 połowy XIX wieku, gdzie zmiany przebiegały wyjątkowo dynamicznie. Dodatkowo są one uzupełnione poprzez obuwie pochodzące z tej samej kolekcji: miniaturowe dziecięce buciki czy takie, które nosiły dawne panny młode są wyjątkowo interesującymi przedmiotami niewątpliwie wartymi zobaczenia na żywo.


Suknie wieczorowe czy dzienne, na krynolinie czy turniurze, a nawet okazała suknia ślubna z tamtej epoki. Ale cóż znaczy krynolina czy też turniura.
Krynolina był to rodzaj spodniego usztywnienia obszernej spódnicy. Początkowo sztywność sukni była uzyskana poprzez wkładki z włosia, następnie wykorzystywano elastyczną stalową taśmę, aż w końcu stworzono rodzaj lekkiej konstrukcji, która była następnie okrywana kolejnymi warstwami tkaniny, osiągając zamierzoną formę. Nazwa „krynolina” pochodzi z francuskiego crin et lin, oznacza końskie włosie i len.


Ubiór wzbogacony jest o liczne dodatki pochodzące zarówno ze zbiorów mieleckiego Muzeum i kolekcji Anny Moryto, ale również podkarpackich instytucji kulturalnych (Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, Muzeum Rzemiosła w Krośnie oraz Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej) oraz zbiorów prywatnych.

O wystawie mówi kuratorka Iwona Groele

SzB

Zdjęcia (22)

Podpięte galerie zdjęć:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe