Tłumy na regionalnej premierze filmu o obozie pracy przymusowej w Pustkowie [AUDIO, FOTO] 

  • 15.02.2020, 14:23 (aktualizacja 16.02.2020, 11:00)
  • SzB

Podziel się:

Oceń:

Tłumy na regionalnej premierze filmu o obozie pracy przymusowej w Pustkowie [AUDIO, FOTO] fot. SzB Fragment zabudowań obozu w Pustkowie
Jakiś czas temu przed historyczną bramą obozu Auschwitz cały świat słuchał słów byłych więźniów. Marian Turski (rocznik 1926) powiedział wtedy, że jeśli "będziemy obojętni, to jakieś Auschwitz spadnie nam z nieba" - to zdanie mówi wszystko. Te słowa o tym, że nie możemy być obojętni m. in. na kłamstwa historyczne skłoniły nas do odkrycia na nowo miejsca, które znajduje się zaledwie kilkanaście kilometrów od Mielca. Chodzi oczywiście o niemiecki obóz przymusowej pracy w Pustkowie koło Dębicy. Ostatnio dzięki wsparciu Podkarpackiej Komisji Filmowej powstał krótkometrażowy film o tym ważnym miejscu pamięci.

 

Film opowiada o obozach pracy przymusowej, jakie podczas II wojny światowej powstały w miejscowości Pustków na Podkarpaciu (od roku 1940). Ich funkcjonowanie nieodłącznie wiązało się z istnieniem na tych ziemiach poligonu wojskowego SS Truppenübungsplatz Heidelager. Na podstawie szacunkowych danych uznaje się, iż na skutek biologicznego wyniszczenia, egzekucji i rozstrzeliwań zginęło w tym miejscu ok. 7,5 tysiąca więźniów pochodzenia żydowskiego, 5 tysięcy jeńców sowieckich, 2,5 tysiąca Polaków. Ciała ofiar palono na palenisku kremacyjnym zlokalizowanym na szczycie "Królowej Góry" (obecnie "Góra Śmierci").

Dzięki opowieści byłych więźniów w filmie przedstawiona została obozowa rzeczywistość, koszmar codziennego życia i walki o przetrwanie. Tło historyczne przybliżają miejscowi regionaliści. Pamięć o tysiącach ofiar pielęgnowana jest dzięki istnieniu Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania, którego pracownicy także dołączyli do grona narratorów w dokumencie. W ostatnią niedzielę, 9 lutego, film po raz pierwszy zobaczyli mieszkańcy gminy Dębica. Wydarzenie cieszyło się ogromną popularnością, bo do lokalnego Centrum Kultury i Bibliotek w Pustkowie na pokaz filmu przybyło kilkaset osób i mała sala kinowa nie pomieściła wszystkich, którzy chcieli zobaczyć ten film.

Film "W pięknym Pustkowie koło Dębicy"
Rok produkcji: 2019
Reżyser: Paulina Ibek
Producent: BM Production s.c. Maciej Dźwigaj
Czas trwania: 35 min
Projekt wsparła Podkarpacka Komisja Filmowa.

SzB

Zdjęcia (25)

Podpięte galerie zdjęć:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe