Mielec: W Galerii ESCEK można zobaczyć przekrój twórczości Ryszarda Gancarza

  • 15.02.2020, 12:50 (aktualizacja 15.02.2020, 13:40)
  • SzB

Podziel się:

Oceń:

Mielec: W Galerii ESCEK można zobaczyć przekrój twórczości Ryszarda Gancarza fot. SzB Malarstwo Ryszarda Gancarza, malarza pochodzącego z Mielca - można oglądać w galerii ESCEK
Artysta urodził się w Mielcu w 1955 roku. Ma tutaj rodzinę i przyjaciół. Całe życie twórcze związane było z Sandomierzem. Gdzie prowadził własną pracownię, a także pracował dla Biura Wystaw Artystycznych. Zmarł w 2017 roku pozostawiając po sobie ogromne dziedzictwo malarstwa - a tutaj szczególnie bogatego w kolorystykę studium martwej natury. Wernisaż wystawy miał miejsce w piątek 14 lutego w miejskiej Galerii ESCEK - Domu Kultury SCK w Mielcu.

Ryszard Gancarz, znany jest bardzo dobrze w środowisku artystycznym Mielca. Urodził się tutaj w 1955 roku. Uczył się w I Liceum Ogólnokształcącym. Naukę malarstwa kontynuował w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Studiował grafikę na ASP w Krakowie. Po studiach pojechał do Sandomierza, gdzie otrzymał propozycję pracy twórczej. Jego twórczość była wielokrotnie nagradzana. Był też stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zrealizował prawie 30 wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą. 

- Bogumiła Gancarz, żona artysty - Dziękuję, za bardzo miłą współpracę przy realizacji tej wystawy. Jestem bardzo wzruszona, że właśnie tutaj i w tym budynku udało się zorganizować wystawę Ryszarda. Bo mój mąż w czasach młodzieńczych przychodził do tego domu kultury na lekcje plastyki. Był już już jeden projekt, który tutaj zrealizował ze swoim przyjacielem Markiem Bałatą. Ta wystawa powstała już dzięki współpracy mieleckiego SCK i Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, za co dziękuję dyrekcji obu placówek. Ryszard w Mielcu spędził bardzo szczęśliwe dzieciństwo. Tutaj są jego przyjaciele i rodzina. Ryszard kochał sztukę i muzykę. TO było zawsze w nim. Włączał sobie muzykę w pracy. Był to najczęściej jazz i wiele godzina pracował. Wystawa, której fragment prezentujemy w Mielcu - była już prezentowana w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu - mówi Bogumiła Gancarz

Jak mówi dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, dr Dominik Płaza - Z wystawą twórczości Ryszarda Gancarza było tak, że w Sandomierzu BWA przygotowało wcześniej swoją wystawę i wtedy stwierdziłem, że Zamek, też musi zrobić swoją szeroką wystawę. Badając jego życiorys odkryliśmy jego wątek związany z Mielcem i doszło do nas, że ta wystawa musi zostać pokazana także tutaj w Mielcu. Na początku nie było łatwo przekonać żony artysty pani Bogusławy, ale zadzwoniłem tutaj do Mielca z propozycją organizacji i jak się poźniej okazało, lokalna instytucja otworzyła się na naszą propozycję i wspólnie zorganizowaliśmy tę wystawę. Muszę stwierdzić, że finalny efekt jest niezwykły. Wystawa prezentuje się totalnie inaczej niż w Sandomierzu. We wnętrzach tej galerii i przy tym oświetleniu można spojrzeć jeszcze inaczej na malarstwo Ryszarda Gancarza - mówi dr Dominik Płaza.

Wystawa będzie prezentowana do końca marca w Galerii ESCEK Domu Kultury SCK w Mielcu. 

SzB

Zdjęcia (9)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe