Obiegówka – wszystko na temat karty obiegowej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Obiegówka – wszystko na temat karty obiegowej - Zdjęcie główne

Obiegówka – wszystko na temat karty obiegowej

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Karta obiegowa, czyli tak zwana obiegówka, to dokument wypełniany w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę. Wedle przepisów Kodeksu Pracy nie jest on obowiązkowy, aczkolwiek bywa, że stanowi wewnątrzfirmowy zapis. Co dokładnie zawiera i kiedy się go sporządza?

Czym jest obiegówka i jakie zapisy zawiera?

Obiegówkę można określić jako dokument wewnętrzny, którego wypełnienie jest obowiązkiem w niektórych przedsiębiorstwach i firmach. Sporządza się ją przed rozwiązaniem umowy o pracę, by uzyskać formalną akceptację dla takiej decyzji.

W treści pisma dochodzi do pewnego rodzaju rozliczenia się z pracodawcą. Wzór jest tożsamy do protokołu odebrania poszczególnych sprzętów firmowych na początku zatrudnienia. Tu chodzi jednak o udokumentowanie ich oddania.

Obiegówka dotyczy zazwyczaj sprzętu elektronicznego na przykład służbowego laptopa albo telefonu, samochodu, środków pieniężnych czy kluczy bądź innych, istotnych dla firmy lub instytucji publicznej przedmiotów. Użytkowanie ich w ramach stosunku pracy niesie ze sobą obowiązek późniejszego zdania wszystkich wskazanych.

W jakich firmach najczęściej sporządza się obiegówki?

Obiegówki wypełniane są zazwyczaj w dużych przedsiębiorstwach i instytucjach, w których pracuje wiele osób. Łatwiej jest wtedy zadbać o dobro firmowe i dopilnować wszystkich szczegółów na wypadek zakończenia współpracy z jednym z pracowników. W mniejszych firmach zazwyczaj nie praktykuje się wypełniania obiegówki, ponieważ większość warunków rezygnacji z pracy jest doskonale znana i możliwa do sprawdzenia bez zbędnych formalności.

Jeśli jednak jesteś zobowiązany do oddania obiegówki, to pamiętaj, że istotne są na niej podpisy kierowników wszystkich działów, z którymi miałeś do czynienia w zakresie korzystania z konkretnych dóbr. Wyłączny podpis właściciela działalności nie wystarczy do tego, by potwierdzić brak Twoich zobowiązań wobec firmy. W celu poprawnego rozliczenia nie zapomnij więc o poszczególnych zapisach. Tylko wtedy obiegówkę wypełnisz w sposób prawidłowy.

Wzór karty obiegowej dla pracodawcy

Zatrudniasz pracowników i musisz stworzyć wzór obiegówki? Wiele zależy od polityki prowadzonej przez Ciebie firmy, choć jest kilka elementów, które są tożsame dla wszystkich tego rodzaju dokumentów.

Na obiegówce powinna znaleźć się nazwa firmy, dane osobowe pracownika, opis jego stanowiska oraz data rozpoczęcia i przewidywanego zakończenia umowy. Kluczowe jest również wypunktowanie działów i osób, które muszą wziąć udział w tego typu rozliczeniu. Uniwersalny wzór karty obiegowej, który można samodzielnie wypełnić, znajdziesz na stronie: https://aleo.com/pl/blog/wzory-dokumentow/obiegowka-wzor-z-omowieniem/.

W tym miejscu warto również podkreślić, że niewydanie obiegówki w sytuacji, gdy ta jest obowiązkowa, grozi karą, nałożeniem grzywny albo koniecznością wypłaty odszkodowania na rzecz pracownika. Jako pracodawca zobowiązany do jej dostarczenia powinieneś mieć to na uwadze.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE