K2 – witamina, której dobrodziejstwa wciąż poznajemy

Opublikowano:
Autor:

K2 – witamina, której dobrodziejstwa wciąż poznajemy - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Choć została odkryta w ubiegłym wieku, wciąż poznajemy jej znaczenie i możliwe zastosowania. Mowa o witaminie K2, która nie jest tak powszechnie znana, jak chociażby witamina C. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy poświęcać jej mniej uwagi. Natural Pharmaceuticals podkreśla, że jej niedobory mogą zaburzyć odpowiednie funkcjonowanie organizmu. Chcąc zadbać o swoje zdrowie, powinniśmy być świadomi tego, czym jest K2, za co odpowiada, a przede wszystkim kiedy i jak ją uzupełniać.

 

Co kryje się pod nazwą K2?

Witamina K2 jest jedną z trzech wchodzących w skład grupy związków, jaką jest witamina K. Dwie pozostałe to K1 i K3. Jak podaje Natural Pharmaceuticals, K1 wraz z K2 są odmianami naturalnymi, podczas gdy K3 jest syntetyczna. Witaminie K przez wiele lat przypisywano tylko jedną rolę – dbanie o to, aby proces krzepnięcia krwi przebiegał prawidłowo. Wraz z kolejnymi badaniami okazało się, że jest ona znacznie większa, niż pierwotnie przypuszczano. Posiada również własności antygrzybiczne oraz antybakteryjne. Sama witamina K2 to cała grupa związków nazywanych mechanionami, które oznaczane są symbolem „MK-n”.

Witamina wciąż odkrywana

Bardzo często mówi się, że magnez, wapń i witamina C to trio kluczowe dla posiadania mocnych kości. Natural Pharmaceuticals informuje o tym, że witamina K2 nie jest od nich mniej znacząca dla układu kostnego i pomaga utrzymywać go w dobrym zdrowiu. Wszystko to ponieważ aktywuje oraz wzmacnia osteokalcynę. Ta z kolei ma za zadanie wspierać wzrost oraz przebudowę kości. Dlatego też długotrwałe braki K2 przyczyniają się do osteoporozy, która objawia się osłabieniem kości. Tym samym prowadzi do zwiększenia ryzyka złamań oraz uszkodzeń. Badania potwierdzają, że regularne przyjmowanie tej witaminy może mieć pozytywne skutki związane z wytrzymałością kości, a także polepsza ich zawartość mineralną. Ma szczególne znaczenie dla kobiet, które przechodzą menopauzę, ponieważ w jej trakcie kości są dużo mniej wytrzymałe, niż były dotychczas. Witamina K2 swoją rolę odgrywa także w układzie krwionośnym, jednak jest ona wciąż sprawdzana. Posiada bowiem właściwość zwapniania naczyń. To właśnie przez zaleganie soli wapniowo-fosforowych naczynia krwionośne tracą swoją charakterystyczną sprężystość i mogą być jedną z przyczyn pojawiania się chorób w całym układzie. Pojawiają się również pierwsze opracowania na temat stosowania witaminy K2 w zwalczaniu nowotworu wątroby. Stosowana wraz z leczeniem właściwym, ma zwiększać przeżywalność pacjentów.

Dla kogo i jak

Niedobór witaminy K2 może pojawić się przede wszystkim pośród osób ciepiących na choroby wątroby, zespół złego wchłaniania lub posiadające zaburzenia trawienia. Jak już zostało wspomniane, na jej poziom powinny uważać kobiety podczas menopauzy. Na braki narażone są również osoby, które były leczone antybiotykami lub stosują leki mające zapobiegać zakrzepom. Jak w przypadku wszystkich witamin, powinny po nie sięgnąć osoby z mało urozmaiconą i niezbilansowaną dietą. Można przyjmować ją również w celu zapobiegnięcia wystąpienia osteoporozy. Witamina K2 znajduje się w takich produktach, jak mięso, jaja i produkty mleczne, jednak są to względnie niewielkie ilości. Dlatego, żeby skutecznie ją uzupełnić, należy sięgnąć po suplementy diety. Zgodnie z informacją podawaną przez Natural Pharmaceuticals najlepiej przyswaja się naturalna forma witaminy K2, nazywana MK-7, dlatego też powinna być naszym pierwszym wyborem. Żeby działała ona jeszcze lepiej, warto wybrać produkt zawierający w składzie witaminę D3 lub oddzielnie ją suplementować, ponieważ są to dwa składniki, które wzmacniają siebie nawzajem.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE