Moniuszko w ilustracjach - wystawa Krasnobrodzkiego Domu Kultury

start 14.01.2020 13:00
koniec 09.02.2020 20:00

Lokalizacja: Mielec

Dom Kultury SCK w Mielcu
zaprasza na wystawę Krasnobrodzkiego Domu Kultury
Moniuszko w ilustracjach
14 stycznia - 9 lutego 2020, Galeria ESCEK
wstęp wolny

Sylwetkę Stanisława Moniuszki warto promować zawsze, nie tylko w Roku Moniuszkowskim, który obchodziliśmy w 2019 r. Jednak właśnie z okazji Roku Moniuszkowskiego w całej Polsce powstało wiele interesujących projektów, które pokazywały Artystę i jego dzieło, często w odkrywczy, niestandardowy sposób. Jednym z takich pomysłów jest ogólnopolska wystawa „Moniuszko w ilustracjach”, którą udało nam się sprowadzić do Galerii ESCEK Domu Kultury SCK.

Autorami prac prezentowanych w naszej Galerii są wybitni artyści, laureaci wielu nagród, twórcy i kontynuatorzy znanej w świecie „polskiej szkoły ilustracji”. Na wystawie zgromadzono oryginalne ilustracje do wielu znanych i mniej znanych utworów Moniuszki, wśród których znalazły się opery: „Halka”, „Straszny dwór”, „Hrabina”, „Verbum Nobile”; pieśni: „Prząśniczka”, „Po nocnej rosie”, „Gdybym rannym słonkiem”, „Wesół i szczęśliwy”, „Dziad i baba”, „Czaty”, „Świtezianka”, „Niepewność”; kantaty: „Widma”, uwertury – „Bajka” i inne. Artystów inspirowała także sama postać kompozytora.

Na wystawie zobaczymy prace znanych artystów: Marii Ekier, Piotra Fąfrowicza, Elżbiety Gnyp, Artura Gołębiowskiego, Hanny Grodzkiej-Nowak, Mikołaja Kamlera, Jolanty Kolary, Zbigniewa Kołaczka, Donata Kowalskiego, Aleksandry Kucharskiej-Cybuch, Haliny Kuźnickiej, Jolanty Marcolli, Franciszka Maśluszczaka, Aleksandry Michalskiej-Szwagierczyk, Krystyny Michałowskiej, Leszka Ołdaka, Zuzanny Orlińskiej, Bogusława Orlińskiego, Stanisława Ożoga, Jowity Płoszajskiej, Małgorzaty Sawickiej-Woronowicz, Anny Sędziwy, Mieczysława Wasilewskiego, Elżbiety Wasiuczyńskiej, Józefa Wilkonia, Magdaleny Wosik.

Wystawa pochodzi z Krasnobrodzkiego Domu Kultury, który od wielu lat współpracuje z polskimi ilustratorami, przygotowując ogólnopolskie wystawy i towarzyszące im wydawnictwa z wykorzystaniem środków z programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także pozyskanych z innych instytucji i placówek kultury.

Autorem i kuratorem wystawy jest Grażyna Szpyra, która od blisko 40 lat zajmuje się promocją polskiej ilustracji w Polsce i za granicą, organizując wystawy, warsztaty, plenery i wydaje towarzyszące im wydawnictwa. Za całokształt działań w tej dziedzinie otrzymała Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.