Koncert zespołu EABS

start 13.12.2019 18:00
koniec 13.12.2019 20:00

Lokalizacja: Mielec

W ostatnich latach jazz wraca do łask szerszej publiczności. Za oceanem wielką popularność osiągnęli tacy artyści jak Kamasi Washington, czy zespoły: The West Coast Get Down oraz BadBadNotGood. Również w Europie jazz jest na fali. Wielki rozgłos i uznanie zyskali brytyjscy muzycy: Shabaka Hutchings, Yussef Dayes, Ezra Collective oraz Tenderlonious. W ich muzyce ukłon w stronę klasyki sprzed kilkudziesięciu lat łączy się ze świeżym i aktualnym brzmieniem współczesnej muzyki miejskiej. To bez wątpliwości zupełnie nowa jakość w muzyce jazzowej. Ale czy to jeszcze jazz, zapyta pewnie wielu. Mielecka publiczność może sama odpowiedzieć sobie na to pytanie po koncercie, który zaplanowaliśmy na 13 grudnia. 
Wrocławski sextet EABS reprezentuje właśnie ten nowy rodzaj jazzu, który triumfalnie podbija światowe rynki. Zespół EABS kontynuuje tradycję polskiej szkoły jazzu, lecz wymyka się równocześnie brzmieniowym schematom, prezentując zupełnie autorskie podejście do utartych muzycznych standardów. Zespół udowodnił to na swoim debiutanckim albumie Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda), poświęconym mniej znanej twórczości Krzysztofa Komedy.  Płyta zyskała przychylność zarówno publiczności, jak i krytyków, a formacja EABS poszła za ciosem, wydając dwie kolejne płyty winylowe: czarną - zarejestrowaną na żywo w Katowicach - Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda) Live at Jazz Club Hipnoza oraz różową - nagraną na taśmę i wydaną w brytyjskim labelu 22a Music - Kraksa / Svantetic. Zwieńczeniem „tryptyku Komedy" był zielony, studyjny album, który zdobył blisko 30 recenzji w Polsce i za granicą, był promowany w wielu rozgłośniach radiowych w kraju i na świecie. O płycie pisały takie tytuły jak „Polityka”, „Przekrój”, „Rzeczpospolita”, zespół pojawił się też na okładce pisma „Jazz Forum”. Doskonałe przyjęcie debiutu zespołu spowodowało wyprzedanie całego pierwszego nakładu płyt w półtora miesiąca od premiery, a zespół zagrał ponad 70 koncertów w Polsce i za granicą.

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.