Dzień Wolnej Sztuki

start 27.04.2019 12:00
koniec 27.04.2019 15:00

Lokalizacja: Mielec

Dzień Wolnej Sztuki czyli Slow Art! Nie fast art!

Dzień Wolnej Sztuki organizowany jest w tym roku po raz 9. Pomysł wyszedł od Zuzanny Stańskiej, historyczki sztuki, promotorki nowych technologii w muzealnictwie, której firma consultingowa Moiseum jest organizatorem tego artystycznego wydarzenia.

W zeszłym roku 94 galerie i muzea w 40 miastach w Polsce uczestniczyło w Dniu Wolnej Sztuki. W tym roku jest ich nieporównanie więcej. Jesteśmy dumni, że również Mielec dołączył w tym roku do tej niezwykłej akcji. Zapraszamy do Centrum Wystawienniczo-Promocyjnego Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu, do Muzeum Historii Regionalnej w Pałacyku Oborskich i Muzeum Fotografii „Jadernówka”.

W tym roku wiele muzeów i galerii sztuki uczestniczy w Dniu Wolnej Sztuki i przybliża ideę tego projektu. A jaka jest ta idea? To przekonanie, że przekraczając progi galerii i muzeów powinna nam przyświecać myśl, że lepiej obejrzeć mniej, ale wolno i z namysłem, niż wszystko, ale na szybko, czyli „po łebkach”. Jakość, nie ilość! Slow art, nie fast art!

Organizatorzy Dnia Wolnej Sztuki postanowili zmienić nasze, zwykłych odbiorców sztuki, przyzwyczajenia. Po co? Aby pomóc lepiej zrozumieć dzieła artystyczne, aktywnie odbierać sztukę, szukać w niej inspiracji, nie bać się zadawać pytań i szukać odpowiedzi.

Wszystko zaczęło się od badań, z których wynikało, że przed obrazem w muzeum czy galerii spędzamy średnio 8 sekund. Dlaczego tak mało? Bo chcemy zobaczyć wszystko, a w największych galeriach, aby obejrzeć wszystko, musimy robić to w ekspresowym tempie. A skoro tak, to czy jesteśmy w stanie odebrać te dzieła tak, jak na to zasługują? Czy są w stanie wywołać w nas emocje, refleksję? Pytanie jest retoryczne. Czy jest sposób na to, abyśmy zmienili swoje podejście do oglądania sztuki? Dzień Wolnej Sztuki daje receptę na ten problem.

„Przez godzinę będziemy chcieli Was przekonać, że sztukę można oglądać świadomie, z rozmysłem i bez kompleksów z powodu braku odpowiedniej wiedzy czy wykształcenia” – zachęcają na stronie http://www.dzienwolnejsztuki.pl/ pomysłodawcy akcji. „Przekonamy Was, że każdy obiekt ma do opowiedzenia swoją historię, którą możemy sami odkryć. Wystarczy tylko w skupieniu się w niego wsłuchać.

PRZYJDŹ DO MUZEUM

W sobotę 27 kwietnia o godzinie 12:00 przyjdź do jednego z muzeów biorących udział w Dniu Wolnej Sztuki. Po wyjściu z niego już nigdy nie będziesz myśleć o muzeach tak, jak do tej pory.  

ZASTANóW SIĘ

W ciągu godziny przyjrzyj się pięciu wybranym przez muzeum obiektom i oglądaj je POWOLI. Zastanów się, co dokładnie widzisz. Jakie emocje w Tobie wywołują. Posłuchaj, co do Ciebie mówią.

POROZMAWIAJ

Dyskutuj z innymi uczestnikami. Po godzinie zostaniecie zaproszeni na niezobowiązujące spotkanie, w czasie którego będziecie mogli napić się kawy i opowiedzieć o swoich wrażeniach.”

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.