Pozostał miesiąc do mieleckich obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości

  • 10.10.2018, 10:44
  • Arkadiusz Łysoń
Podziel się:
Oceń:
Pozostał miesiąc do mieleckich obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości A. Łysoń Przedstawiciele Komitetu Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Mielcu.
Stulecie odzyskania niepodległości jest okazją do podejmowania wielu inicjatyw, które mają to wydarzenie uczcić i upamiętnić. W sobotę 6 października spotkali się członkowie Obywatelskiego Komitetu Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Mielcu, aby podsumować to, co już zostało zrobione i porozmawiać o nadchodzących wydarzeniach.

Zespół działa od 2016 roku, skupiając społeczników, przedstawicieli organizacji społecznych, samorządowców, historyków i regionalistów oraz przedstawicieli rodzin legionistów.

Celem Komitetu jest przygotowanie i przeprowadzenie obchodów wielkiego jubileuszu setnej rocznicy odzyskania niepodległości na ziemi mieleckiej. Komitet nie posiada osobowości prawnej, jest dobrowolnym zrzeszeniem celowym i obejmuje jedynie działania w kontekście jubileuszu.

- Cieszymy się, że liczne inicjatywy są realizowane w Mielcu i chcemy, żeby pozostały trwałe ślady z tej pięknej rocznicy – powiedział marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. - Dziękuję wszystkim, którzy podejmują te działania. Dziękuję Jerzemu Skrzypczakowi i Markowi Zalotyńskiemu, którzy koordynują to wszystko i są duszą tego Komitetu – dodał.

Komitet był organizatorem wielu działań. Do najważniejszych możemy zaliczyć:

Akcję krwiodawczą "100 litrów krwi na 100-lecie niepodległości".

W inicjatywie realizowanej od kwietnia ubiegłego roku do marca bieżącego roku wzięło udział ponad 300 krwiodawców, którzy oddali blisko 150 litrów krwi. Zwieńczeniem współpracy Komitetu i środowiska mieleckich krwiodawców było nadanie nazwy Honorowych Dawców Krwi dla parku obok hali targowej oraz ustawienie w nim pamiątkowego obelisku.

Guziki legionowe

Komitet wykonał 1500 sztuk pamiątkowych wpinek w kształcie guzika legionowego z orłem w koronie. Są one przeznaczone do rozdawania uczestnikom wydarzeń związanych z jubileuszem.

Odznakę pamiątkową Komitetu

Sto pamiątkowych odznak przeznaczonych dla członków komitetu oraz osób współpracujących i niezależnych organizatorów przedsięwzięć związanych z jubileuszem.

Remont pomnika Wolności (Jana Kilińskiego)

Komitet wraz z kilkunastoma mieleckimi podmiotami społecznymi złożył wniosek i uzyskał dofinansowanie na gruntowne odnowienie elewacji pomnika wraz z popiersiem Jana Kilińskiego oraz przywrócenie pomnikowi pierwotnego wizerunku, czyli orła wieńczącego cokół. 31 sierpnia zamontowano na szczycie obelisku orła wzoru konstytucyjnego ze złoconą koroną oraz odwzorowaną na oryginale tablicę z popiersiem Jana Kilińskiego.

Wyprawę na Ukrainę szlakiem walk legionowych mielczan

Wyprawa zrealizowana od 4 do 7 czerwca 2017 roku uhonorowana została Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wyjazd uczniów II LO w Mielcu poprzedzony został warsztatami wprowadzającymi zagadnienia kultury huculskiej i historii walk mielczan w Karpatach Wschodnich. Trasa wyprawy wiodła od Mielca poprzez pomnik legionowy w Nadwórnej, cmentarz i pomnik legionowy w Rafajłowej, Przełęcz Legionów, cmentarze w Pasiecznej, Zielonej i Mołotkowie, aż po Cmentarz Łyczakowski we Lwowie. Finałem było spotkanie z konsulem RP, a podsumowaniem wyprawy będzie wystawa fotograficzna oraz tematyczna sesja popularnonaukowa.

- Ta wyprawa była dla mnie najważniejszym wydarzeniem, które udało się zrealizować w trakcie dwóch lat przygotowań do jubileuszu – stwierdził Marek Zalotyński. - To był czas, kiedy moglibyśmy przeżyć i dotknąć tej historii. Podczas tej wyprawy pod Przełęczą Legionów znalazłem kawałek metalowej podkowy, która być może nie pochodzi z tych wydarzeń sprzed 100 lat, ale jest pewnym dowodem aktywności wojskowej i to będzie moja pamiątka po wsze czasy – dodał.

Akcję sadzenia imiennych Dębów Niepodległości

Zasadzono już sześć dębów, ostatni - dąb Walentego Machnika - ma zostać zasadzony wspólnie z Zespołem Szkół w Chorzelowie już 25 października.

Arkadiusz Łysoń

Zdjęcia (3)

  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe

optAd360 AI Engine -please insert this code on EVERY PAGE at the top of thesection- ---------------------------------------------------------------