Jest oficjalne oświadczenie Marszałka Władysława Ortyla w sprawie niedzielnego protestu mielczan

  • 11.06.2018, 11:11 (aktualizacja 11.06.2018 11:33)
  • Szymon Burek
Jest oficjalne oświadczenie Marszałka Władysława Ortyla w sprawie niedzielnego protestu mielczan UMWP
W niedzielę 10 czerwca mielczanie i mieszkańcy regionu ponowie wyszli na ulice protestując przeciwko zakładowi Kronospan. Wielu protestujących pytało, dlaczego na manifestacji nie pojawił się Marszałek Woj. Podkarpackiego Władysław Ortyl. Do redakcji dotarło oświadczenie marszałka.

Nawiązując do informacji przekazywanych podczas marszu protestacyjnego, który odbył się 10 czerwca w Mielcu, przeciwko funkcjonowaniu firmy Kronospan, chciałbym raz jeszcze mocno podkreślić, że postulaty które pojawiają się w kontekście walki o czyste powietrze są w większości słuszne. A oto kilka istotnych kwestii które mogą umożliwić ich realizację: 

- problem z którym mamy do czynienia narastał przez 20 lat i do tej pory żadna ekipa rządowa ani samorządowa nie podjęła nawet próby, aby niekorzystne regulacje zmienić

- dotyczące m.in. Kronospanu przepisy europejskie (tzw. BAT) zostały bezrefleksyjnie przyjęte przez poprzedni rząd PO-PSL, nie zaostrzając norm emisyjnych, a takie możliwości istniały

- wspomniane przepisy są podstawą do tworzenia pozwolenia zintegrowanego

- żeby postulaty strony społecznej były spełnione potrzebna jest zmiana prawa i istotne zmiany w przepisach zapowiedział po raz pierwszy w Mielcu (nie w Szczecinku, nie w Żarach) Henryk Kowalczyk, minister środowiska

- procedura tych zmian już się rozpoczęła, odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach, teraz został on skierowany do podkomisji, a tam przewidziane są dyskusje i konsultacje do których gorąco zachęcam stronę społeczną

- Urząd Marszałkowski jeszcze przed nowelizacją ustawy, nałoży na firmę obowiązek ciągłego monitoringu, który wkrótce stanie się faktem

- razem z prezydentem i starostą wystąpiliśmy do WIOŚ o wstrzymanie działalności firmy po pierwszym stwierdzeniu naruszenia pozwolenia zintegrowanego, ale zgodnie z prawem po usunięciu naruszeń Kronospan może dalej funkcjonować

- zapowiadane zmiany dokonują się m.in. dzięki wsparciu strony społecznej, bo ono było i jest potrzebne i za co bardzo dziękuję, ale żadne apele i marsze nie mogą nakłaniać do łamania prawa, dlatego (zgodnie z art. 186 ustawy Prawo ochrony środowiska) jeśli firma spełni stawiane wymogi, nie ma możliwości prawnych aby odmówić wydania pozwolenia

- będziemy monitorować działania i jeśli firma nie będzie wywiązywała się z obowiązków wynikających z pozwolenia zintegrowanego, zgodnie z prawem to pozwolenie zostanie cofnięte.     

- dziękuję za zaangażowanie wszystkim, którzy w różny sposób podejmują starania na rzecz czystego powietrza w Mielcu i w całym województwie podkarpackim. Tylko wspólne działanie, w oparciu o istniejące przepisy oraz próba do zmiany niekorzystnego w tym względzie prawodawstwa przyniesie pozytywne i oczekiwane przez wszystkich efekty.
 
- zmiana ustawy Prawo o Ochronie Środowiska, Program Czyste Powietrze, zapowiedzi kolejnych zmian ustawodawczych – działań na taką skalę w tej kwestii nie podejmował jeszcze żaden rząd

Władysław Ortyl 
Marszałek Województwa Podkarpackiego

Szymon Burek
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
Jan
Jan 14.06.2018, 22:50
Nasza władza kpi z nas ma ludzi za buraków udają zainteresowanych a tak naprawdę maja to gdzieś byle dobrze sprzedać kit i utrzymać się przy korycie ŻENADA. Tak naprawdę żaden rząd nie zrobił w tej sprawie nic , teraz pan Marszałek i jego koledzy będą robić kampanie jacy oni są dobrzy .Szkoda pisać ...
JG
JG 13.06.2018, 00:30
Czy ktoś z Was pomyślał przez chwilę o tych co wprowadzali Krono do miasta. Gdzie są i jak żyją. A propos kiedy zbiorowy pozew o odszkodowania za utratę zdrowia, bo ekologia to tylko mydlenie oczu.
mieszkający w kronobylu
mieszkający w kronobylu 12.06.2018, 21:20
MUSZĘ TO SKOMENTOWAĆ
" - problem z którym mamy do czynienia narastał przez 20 lat i do tej pory żadna ekipa rządowa ani samorządowa nie podjęła nawet próby, aby niekorzystne regulacje zmienić." CZYLI PAN TEŻ PRZEZ BLISKO 5 LAT NIE RUSZYŁ PALCEM W TEJ SPRAWIE.
" - dotyczące m.in. Kronospanu przepisy europejskie (tzw. BAT) zostały bezrefleksyjnie przyjęte przez poprzedni rząd PO-PSL, nie zaostrzając norm emisyjnych, a takie możliwości istniały." PROSZĘ NIE ZASŁANIAĆ SIĘ PO-PSL. ROBI PAN DOKŁADNIE TO SAMO CO POPRZEDNICY. PODPISUJE PAN KOLEJNE ZEZWOLENIE NIE WERYFIKUJĄC TEGO CZY FIRMA WYWIĄZUJE SIĘ Z POZWOLEŃ JUŻ OTRZYMANYCH.
" - wspomniane przepisy są podstawą do tworzenia pozwolenia zintegrowanego." ZGADZA SIĘ TYLKO, ŻE TE PRZEPISY POZWALAJĄ TAKŻE WSTRZYMAĆ KOLEJNĄ INWESTYCJĘ LUB NAWET WSTRZYMAĆ DZIAŁALNOŚĆ JEŚLI FIRMA SIĘ NIE STOSUJE. A WIDAĆ TO GOŁYM OKIEM I CZUĆ, ŻE FIRMA PRZEGINA PRZEPISY. PAN TEŻ TO WIDZI, CZYTA NA FACEBOOK, OGLĄDA FILMY NA YOU TUBE, LUDZIE DZWONIĄ DO URZĘDU W KTÓRYM PAN PRACUJE.
" - Urząd Marszałkowski jeszcze przed nowelizacją ustawy, nałoży na firmę obowiązek ciągłego monitoringu, który wkrótce stanie się faktem." CIĄGŁEGO MONITORINGU CZEGO?!!!
" - razem z prezydentem i starostą wystąpiliśmy do WIOŚ o wstrzymanie działalności firmy po pierwszym stwierdzeniu naruszenia pozwolenia zintegrowanego, ale zgodnie z prawem po usunięciu naruszeń Kronospan może dalej funkcjonować." NO NIESAMOWITE! PO PIERWSZYM STWIERDZENIU! A GDZIE NASTĘPNE STWIERDZENIA? GDZIE KOLEJNE KONTROLE?! WIDZIMY W MIELCU, ŻE TE NARUSZENIA WYSTĘPUJĄ PRAWDOPODOBNIE NON STOP! PROSZĘ SIĘ NIE KOMPROMITOWAĆ TAKIMI WYPOWIEDZIAMI.
" - zapowiadane zmiany dokonują się m.in. dzięki wsparciu strony społecznej, bo ono było i jest potrzebne i za co bardzo dziękuję, ale żadne apele i marsze nie mogą nakłaniać do łamania prawa, dlatego (zgodnie z art. 186 ustawy Prawo ochrony środowiska) jeśli firma spełni stawiane wymogi, nie ma możliwości prawnych aby odmówić wydania pozwolenia." TO, ŻE WSPARCIE SPOŁECZNE JEST POTRZEBNE, WSZYSCY O TYM WIEMY. PROSZĘ NIE DZIĘKOWAĆ. SAMI SOBIE PODZIĘKUJEMY JAK ZROBIMY PORZĄDEK W TYM MIEŚCIE. NIKT W MARSZACH NIE NAMAWIA DO ŁAMANIA PRAWA TYLKO JEGO PRZESTRZEGANIA. ŁAMANE SĄ PODSTAWOWE PRAWA KONSTYTUCJI PRZEZ FIRMĘ. Dz.U.1997.78.483 - Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. PUNKT 4 MÓWI: "Władze publiczne są obowiązane do zwalczania chorób epidemicznych i zapobiegania negatywnym dla zdrowia skutkom degradacji środowiska." TO PRÓBUJEMY PANU I LUDZIOM WŁADNYM W MIEŚCIE I REGIONIE PRZEKAZAĆ. TO WY MACIE TWORZYĆ PRAWO I PODEJMOWAĆ SŁUSZNE DECYZJE DLA SPOŁECZEŃSTWA. CZEMU TEGO NIE ROBICIE?!!!
" - będziemy monitorować działania i jeśli firma nie będzie wywiązywała się z obowiązków wynikających z pozwolenia zintegrowanego, zgodnie z prawem to pozwolenie zostanie cofnięte." NIE BĘDZIECIE MONITOROWAĆ. PRZED OSTANIE PRAWIE 5 LAT WASZE MONITOROWANIE TO KPINA I PORAŻKA WIĘC DLACZEGO MIAŁOBY SIĘ COŚ ZMIENIĆ?
Gregorio
Gregorio 11.06.2018, 20:16
Ortyl...szykuj sobie zatrudnienie w Krono...mysle ze sonczy Ci sie marszalkowanie.
Zawiedziony
Zawiedziony 11.06.2018, 19:07
Panie Władku, Pan się już boi. Mierna skuteczność i sporo zaniechań. Nie życzę reelekcji.
Wróg zasrańców
Wróg zasrańców 11.06.2018, 19:02
Sranie w banie i nic więcej.
On
On 11.06.2018, 18:06
Czyli wina Tuska
mieszkający w kronobylu
mieszkający w kronobylu 11.06.2018, 17:34
Jak zwykle Bla Bla Bla!!! Ciapa słowna nic nie wnosząca. Tak pieprzyć potrafi każdy. Nie takiej postawy oczekuję od ludzika, który ma chronić społeczeństwo.
wuucia
wuucia 11.06.2018, 16:20
Wladyslaw Ortyl - od 2002 radny sejmiku, minister, senator, marszalek od 2013 roku. Kiedy i jakie dzialania podjal do polowy 2017 roku??? Pan F Kapinos - radny powiatu, prezydent miasta, Z Tymula - radny powiatu, starosta - jakie dzialania??? Prosze o informacje bo w mediach bylo cicho!!!!
JG
JG 13.06.2018, 00:23
Fotomontaż Pic Na Wodę !
Wojtek
Wojtek 11.06.2018, 13:08
Uwaga to Manipulacja.
Ortyl chce monitoring na 2 kominy a 37 kominów bez żadnego monitoringu. 
Wojtek
Wojtek 11.06.2018, 13:05
Przypomina mi się taka komedia „KŁAMCA, KŁAMCA”
ta