Tarnobrzeg czy Mielec? Które miasto ma przewagę?

  • 17.07.2016, 22:21 (aktualizacja 17.07.2016 22:32)
  • opr. ms
Tarnobrzeg czy Mielec? Które miasto ma przewagę? ms
Portal rta24.eu przedstawił ciekawy ranking rozwoju Mielca i Tarnobrzega. Swoje wnioski opiera na statystykach pisma "Wspólnota". Co z nich wynika?

Porównując Mielec z Tarnobrzegiem można powiedzieć, że jest on przykładem miasta, któremu udało się przezwyciężyć głęboki kryzys gospodarczy i które w pełni wykorzystało szansę, jaką było powstanie specjalnej strefy ekonomicznej. Tarnobrzeg też ma SSE, ale w odróżnieniu od Mielca nie jest uważany za przykład udanej transformacji gospodarczej. Takie wioski przedstawił portal rta24.eu.

Jeśli spytamy, które z miast jest bogatsze, otrzymamy odpowiedź: "Tarnobrzeg z kwotą 3532 zł na mieszkańca nominalnie wypada lepiej od Mielca. Mielec z kwotą 2805 zł na mieszkańca zajmuje 44. pozycję wśród 267 sklasyfikowanych miast i wyprzedza Stalową Wolę. Jednak podobnie jak w przypadku Stalowej Woli trzeba wziąć pod uwagę różnice w statusie obu miast. Tarnobrzeg, to miasto na prawach powiatu i z tego tytułu ma większe wpływy z budżetu państwa, co znacząco wpływa na wielkość budżetu miasta. Dodajmy, że gdyby analizować miejsce obydwu miast w rankingach lat ubiegłych, to Mielec systematycznie pnie się do góry, a Tarnobrzeg nieznacznie spada w rankingu." - czytamy.

Biorąc pod uwagę inwestycje, wydawałoby się, że Mielec powinien również przewodzić w wielkości nakładów na infrastrukturę techniczną. Nic bardziej mylnego. Jak cytuje pismo "Wspólnota" tarnobrzeski portal, nakładami na mieszkańca w wysokości 323 zł na mieszkańca Mielec zajmuje 133. miejsce wśród 267 sklasyfikowanych miast. Z tej kwoty 199 zł to środki własne. "Tarnobrzeg wypada zdecydowanie lepiej, bo z wydatkami 486 zł na mieszkańca zajmuje 39. miejsce wśród 48 miast na prawach powiatu. Dodajmy, że z tej kwoty 187 zł to środki z budżetu Tarnobrzegu. Po tym zestawieniu widać, że rozwój infrastruktury technicznej w Mielcu realizuje nie miasto, a SSE" - dowiadujemy się z rankingu.

Wedle przedstawionych statystyk, Mielec jest daleko za Tarnobrzegiem. Tarnobrzeg w latach 2004 – 2014 pozyskał 3263 zł funduszy europejskich na mieszkańca, co plasuje go na 15. miejscu wśród miast na prawach powiatu. Z kolei Mielec z kwotą 1136 zł na mieszkańca zajmuje 140. miejsce wśród miast powiatowych. Wyraźnie widać, że w tej kategorii Tarnobrzeg bije Mielec na głowę.

Jest jednak dziedzina, w której Mielec jest naprawdę mocy. Chodzi tu o zadłużenie. Tarnobrzeg z zadłużeniem na poziomie 51% wielkości budżetu za 2014 rok zajmuje dziewiąte miejsce w rankingu, czyli jest jednym z najbardziej zadłużonych miast wśród miast na prawach powiatu. Mielec w tej kategorii znajduje się dosłownie na przeciwległym biegunie. Z prawie zerowym zadłużeniem na rok 2014, Mielec zajmuje 264. miejsce na 267 sklasyfikowanych miast powiatowych. "Trzeba jasno stwierdzić, że Mielec to jedno z najmniej zadłużonych miast w Polsce." - czytamy.

Widać więc, że sytuacja finansowa Mielca jest lepsza, mimo tego, że Tarnobrzeg ma wyższe przychody. Decyduje o tym wielkość zadłużenia. To pokazuje, że Mielec ma dużo większe możliwości inwestycyjne niż Tarnobrzeg. Z kolei Tarnobrzeg zdecydowanie częściej i skuteczniej korzystał ze środków Unii Europejskiej.

Za: Czy Tarnobrzeg dogoni Mielec?

opr. ms
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe