Co dalej z halą? Komentarz Jakuba Ceny

  • 13.03.2018, 09:16 (aktualizacja 14.03.2018 09:37)
  • JC
Co dalej z halą? Komentarz Jakuba Ceny Jakub Cena, Wiceprzewodniczący Rady Miasta w Mielcu.
Rozstrzygnięcie przetargu na halę widowiskowo sportową wraz z basenem pokazało jakiej wielkości pieniędzy musimy przeznaczyć na obiekt, który będzie zgodny z oczekiwaniami mieleckich organizacji sportowych i mieszkańców Mielca. Zasadność budowy nowej jest nie do podważenia.

Proszę przypomnieć sobie temat remontu stadionu, który miał kosztować 37 milionów złotych, a w ostateczności wydaliśmy 42 miliony złotych. Po oddaniu stadionu o jego problemach wciąż pisały media: „Bieżnia znów z bąblami, Lista kłopotów jest o wiele dłuższa” itp. Kwestie reklamacji ciągną się po dziś dzień. Natomiast remont hali miał kosztować blisko 40 milionów, ale bez basenu. Ile kosztowałby remont z basenem i jakie problemy pojawiłby się przy remoncie 80 letniej konstrukcji pozostaje nam się tylko domyślać. Po wielu analizach i w obliczu przywołanych wyżej informacji zapadała decyzja, że budujemy nową halę.

Zostawmy na razie na bok komentarze, pozbawione merytoryki, które z założenia nie dają żadnych efektów i nie pomagają rozwiązać sprawy hali, a wprowadzają tylko chaos informacyjny. Skupmy się na faktach i uporządkujmy je, bo tylko one mogą pomóc zrozumieć i rozwiązać nam tą skomplikowaną sytuacje jaką wytworzył mielecki magistrat.

Decyzję o budowie nowej hali podjęli mieleccy radni zgodnie z ich ustawowymi kompetencjami. Następnie ustalili budżet na budowę obiektu w wysokości 82 milionów złotych, który zapisany został w Wieloletniej Prognozie Finansowej naszego miasta. Na tym rola radnych się kończy – powtórzę raz jeszcze - zgodnie z ich ustawowymi kompetencjami. Dalej zadanie przejmują etatowi urzędnicy wraz z Prezydentem na czele, którzy nadzorują bezpośrednio pracę projektanta i budowę inwestycji.

Najpierw miasto wybrało koncepcje urbanistyczno-architektoniczną hali. Przypomnijmy, że kryterium wyboru koncepcji było 60 % waga(cena) i 40 % termin wykonania. Koncepcja, która zwyciężyła wskazał 10 osobowy sąd konkursowy ustanowiony przez Prezydenta miasta. Zwycięska koncepcja Radosława Guzowskiego z Warszawy wygrała dlatego, że projektant zapewnił, że jego projekt jest w stanie powstać w kwocie uwaga 74 miliony złotych w ciągu 24 miesięcy.

Wówczas Norbert Jackowski naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miejskiego w Mielcu informował: „Mieliśmy kilka prac konkursowych i to opracowanie, które wybraliśmy było w miarę optymalne, bo inne, które uwzględniały na przykład halę lekkoatletyczną i rozbiegową, miały powierzchnie dużo, dużo większą. A wiadome jest, że ilość razy cena jednostkowa, wpływa na cenę”.

Tak mówił pracownik odpowiedzialny za bezpośredni nadzór inwestycji. Ogłoszono kolejny przetarg, w którym to samo biuro projektowe z Warszawy wygrywa i ma przygotować projekt budowlany, wykonawczy i kosztorys inwestorki. Wydaję się być super sytuacją, kiedy to samo biuro projektowe jest odpowiedzialne za koncepcje i przygotuje projekt budowlany Ale ... ten sam projektant, na etapie przygotowania projektu budowlanego własnej koncepcji hali stwierdził, że hala będzie jednak droższa i będzie potrzebować nakładu 82 milionów złotych. Sprawa trafia znów na „wokandę” radnych, którzy zabezpieczyli taką kwotę w budżecie miasta.

Dodatkowo wraz z informacją o wzroście zakładanych kosztów, wychodząc naprzeciw problemowi, radni miejscy klubu Prawa i Sprawiedliwość ze wsparciem europosła Tomasza Poręby i marszałka Władysława Ortyla pozyskali rekordowe dofinansowanie w kwocie 17 milionów złotych od Ministerstwa Sportu. Kiedy w opinii publicznej przed przetargiem zaczęły się pojawiać nie wiadomo z jakiego źródła, informacje o tym że hala ma kosztować ponad 100 milionów złotych wszyscy byli zaskoczeni.

Przecież kosztorys inwestorski (czyli bardzo precyzyjne wyliczenia ile wg. obowiązujących cen materiałów i usług może kosztować inwestycja) zgodnie z obowiązującymi przepisami jest wiadomością tajną dla dobra przetargu aż do jego rozstrzygnięcia. Pojawia się dalej pytanie: skoro magistrat wiedział o tym, że koszty znacznie, bo 18 milionów złotych przekraczają budżet jakim został przekazany na cel - dlaczego nie interweniował u projektanta np. zmniejszając kubaturę obiektu? Ktoś przecież odebrał dokumentację projektową i podpisał odbiór stawiając tym samym przez to Mielczan w sytuacji trudnej, odkładając znów w czasie o parę miesięcy budowę hali.

Myślę, że wkrótce i sam prezydent Fryderyk Kapinos oficjalnie wyjaśni tę kwestię i jestem przekonany, znając jego doświadczenie i charyzmę, że szybko uruchomi inwestycję hali widowiskowo sportowej w Mielcu. Już wiadomo, że podjął kluczowe ruchy interweniując w tej sprawie u Ministra Sportu.

JC
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (23)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

rofl
rofl Dzisiaj, 08:42
tak było:

wce prez. Siemek

Siemek wskazywał, że budowa nowej hali będzie trudniejsza i droższa ze względu na zmieniające się przepisy dotyczące obiektów użyteczności publicznej. - W latach 2018-2020 w skutek przepisów Unii Europejskiej wchodzą budynki tak zwane pasywne i budowa tego obiektu będzie o 30 procent droższa - wyjaśniał Tadeusz Siemek

projektant planu remontu

Państwo macie dobrą halę, trzeba ją zmodernizować i dostosować do przepisów jak to robi cały świat i zaoszczędzić kupę kasy - komentował.

radna Pazdro:

Państwo nie słuchacie mieszkańców, nie czytacie co piszą po różnych forach, obracacie się w wirtualnej rzeczywistości broniąc jak „Polski ludowej” tego co ktoś kiedyś zadecydował. Cieszę się, że coś się zmieniło w tej radzie, wszedł powiew świeżości. Czy miasta nie stać na nowe piękne obiekty sportowe? Czy w waszych decyzjach jest drugie dno? O co tutaj chodzi? - grzmiała natomiast radna Danuta Pazdro. Wyraźnie opowiedziała się za budową nowego obiektu. - Hala będzie wielofunkcyjna, nadamy jej takie funkcje by mogła dostać wiele dofinansowań - podkreślała.

radny Cena

Jestem usatysfakcjonowany tym, że sport znalazł się w centrum zainteresowania, Mielec żyje sportem i nie wolno traktować go po macoszemu. My też rozmawiamy ze stowarzyszeniami, znamy ich potrzeby, stowarzyszenia pozytywnie patrzą na to co jest proponowane - komentował natomiast Jakub Cena. Użył nawet sformułowania „nie ma ciśnienia” oceniając zapotrzebowanie klubów i mielczan na dostęp do hal sportowych w mieście. Wskazywał, że ten kłopot uda się rozwiązać.

(...)

Nie mogłem znaleźć tego na portalu Korso, tu źródło:

http://www.hej.mielec.pl/miasto2/repoe/art694,hala-mosir-budowa-nowej-czy-rozbudowa-starej-dyskusja-trwa-decyzja-w-grudniu.html

The Citizen
The Citizen Wczoraj, 13:39
Inny temat
Jeśli w grę wchodzą tak duże środki publiczne to prawdopodobnie rozstrzygnąć sprawę będzie musiał sąd na niosek prokuratora - za duże pieniądze i sprawa publiczna, a ktoś będzie musiał za to odpowiedzieć.
Wtedy Mielczanie mieliby serial sądowo-sportowy w Mielcu chyba, że sprawa byłaby prowadzona przez Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu.
The Citizen
The Citizen Wczoraj, 13:31
Pozostawiając kwestię magistratu do osobnej oceny a koncentrując się na ocenie Rady Miasta:

Cena cyt: "Natomiast remont hali miał kosztować blisko 40 milionów, ale bez basenu. Ile kosztowałby remont z basenem i jakie problemy pojawiłby się przy remoncie 80 letniej konstrukcji pozostaje nam się tylko domyślać."
Pytanie: Czy problemy jakie pojawiłyby się przy remoncie 80 letniej konstrukcji były znane radnym podejmującym decyzje o jej wyburzeniu czy radni jedynie domyślali się tych problemów?

Cena cyt: " [..] musimy przeznaczyć na obiekt, który będzie zgodny z oczekiwaniami mieleckich organizacji sportowych i mieszkańców Mielca"
Pytanie: Na jakiej podstawie radny stwierdza, że mieszkańcy Mielca oczekują konkretnie takiego obiektu o jakim mówi?

Resume - w oparciu jakie fakty, dowody, analizy, ekspertyzy, opracowania (i czyjego autorstwa) wypowiada radny (nieważne jakiej opcji politycznej) wyżej cynowane stwierdzenia?
Jack Sparrow
Jack Sparrow 14.03.2018, 09:49
Radny Cena musiał trafić w punkt skoro tyle hejtu pozbawionego faktów tu się pojawiło pod jego komentrzem. A faktem jest, że projektant przegrzał projekt co znaczy i powinien się tłumaczyć, nie rada ani prezydent chyba, że faktycznie kosztorys inwestorski będzie opiewał na 100 mln to to będzie jawny sabotaż, brudna polityka "Czerwonych". Najpierw mieliśmy Bieńka, który zafundował nam stadion za 42 mln który już jest do remontu teraz kolejny Myśliwiec.
Marek
Marek 15.03.2018, 08:14
Projektant konsultował wszystkie rozwiązania z miastem i klubami. Nie rozdmuchał niczego sam. Kosztorys był znany wielu osobom chociaż formalnie był tajny. Teraz wszyscy udają, że o niczym nie wiedzieli i próbują zrzucić winę na innych
Zalot
Zalot 14.03.2018, 14:22
Musiał to on ale trafić nie w punkt a na bolesną konfrontację swoich poczynań z faktami. Widać przechodzi jeszcze fazę zaprzeczenia. Ale dajmy mu chwilę. Może do niego dojdzie.
Brunotassi
Brunotassi 14.03.2018, 23:26
Nic.zalot z tego nie.wynika co napisałes, próbowałeś go obrazić Ale Ci nie wyszło
Aleks
Aleks 13.03.2018, 23:08
Poniżej widać komentarze chyba jakieś debili z podstawowki, ktorzy nie mają podstaw z lekcji WOSu i nie wiedzą kto za co odpowiada. Urząd jak z OZE dal Ciała z Hala trzeba tam przewietrzyć.
miauuu
miauuu 13.03.2018, 19:04
Przeciez radni PIS maja pania Pazdro w swoich szeregach!!! Koszt figury na Gorce Cyranowskiej umieliscie ocenic a hali nie...... A slynne wyliczenia p Ryniewicza....  hej.mielec.pl/miasto2/inwestycje/art790,radny-ryniewicz-analizowal-koszty-nowej-hali-sportowej-co-wyliczyl.html.
samiswoi
samiswoi 13.03.2018, 18:53
A teraz jak pan radny zamierza sfinansować halę za 145 mln? I gdzie te dotacje? Obiecywaliście jeśli dobrze pamiętam 30-40 mln. I co, na resztę mamy się zrzucić wszyscy, bo nie potraficie oszacować takich kluczowych inwestycji? Nie można było wcześniej zrobić ekspertyzy wykonalności? Czy szkoda pieniążków było?
Gallus
Gallus 13.03.2018, 17:36
OK P. Cena. Jeden pustak już jest!
Raczej
Raczej 14.03.2018, 23:27
O łał co za elokwencja... I
econic62
econic62 13.03.2018, 16:52
o ile dobrze pamiętam to radny Ryniewicz opracowywal projekt ile remont ile koszty budowy nowej hali także nie odwracaj kota ogonem prezydent Chodorowski i prezydent Kozdeba nie byli zwolennikami wyburzania straej hali wiec ????
Marek
Marek 14.03.2018, 09:54
Bzdura ... decyzję o wyburzeniu starej hali podjął prezydent Kozdęba
Marek
Marek 14.03.2018, 22:54
Widze, ze jest 2 Marków na forum wiec proponuje koledze używać innego nicka
Zalot
Zalot 14.03.2018, 14:11
Wyburzył na zlecenie rady miasta, jako organ władzy wykonawczej, na litość boską, to RADA kazała to remontować!!! Weźcie już nie próbujcie siebie wybielać bo to śmieszne się robi, widać że kampania na rzecz ratowania resztek twarzy radnych trwa w najlepsze.
Marek
Marek 13.03.2018, 12:59
Najłatwiej zrzucić winę na magistrat i Ś.P. Prezydenta. Radni nic nie wiedzieli i o niczym nie słyszeli? Po więc nam taka rada? Mam nadzieję, że po wyborach pożegnają się ze stanowiskami.
Marek
Marek 14.03.2018, 23:00
Nie biore nikogo na litosc a raczej patrze z politowaniem na obecna rade. Kosztorys nie jest jawny ale to nie znaczy ze radni nie wiedzieli nic w tej sprawie jak sugeruje P. Cena
Popiol
Popiol 14.03.2018, 00:08
Nie bierz Marek na litość to nie działa.
Dompol
Dompol 13.03.2018, 23:12
Kosztorys imwestorski nie stanowi wiadomości publicznej i jako budowlaniec wiem że urzędnicy i prezydent wiedzieli ile Hala może kosztować, jeżeli nic w tej sprawie na czas nie zrobili to kłania się prokuratura.
Gilek
Gilek 13.03.2018, 11:07
Ile dołoży ministerstwo? Czy złożymy wniosek na dofinansowanie części basenowej? Czy dołoży coś marszakek? Np. do stadionu w Rzeszowie doklada 8mln.
Czy skladamy wniosek na OZE? Jest wiele rozwiązań na zdobycie dodatkowego difinansowania.
Tan
Tan 13.03.2018, 10:15
w końcu wiadomo o co chodzi dziękuje Panie Jakubie.
Anropolis
Anropolis 13.03.2018, 09:47
Bardzo jasny i sensowny tekst przecieram oczy

Pozostałe