Szkoła katolicka w Mielcu. Komentarz Andrzeja Skowrona

  • 12.03.2018, 14:39
Szkoła katolicka w Mielcu. Komentarz Andrzeja Skowrona Andrzej Skowron. Radny miejski. Dziekan Wydziału Ekonomii krakowskiej Wyższej Szkoły Gospodarki i Zarządzania w Mielcu.
Przestrzeń publiczną wypełnia dziś coraz mocniej idea relatywizmu moralnego i kulturowego oraz negacja tradycyjnych wartości i norm. Szkoła katolicka stwarza więc rodzicom i ich dzieciom alternatywę wobec tego, co oferuje współczesny świat.

Jej program jest spójny z tym, co rodzice przekazują  w domach swoim dzieciom. Siłą szkolnictwa katolickiego jest zatem nie tylko przekazywanie wiedzy, ale kształtowanie formacji duchowej i intelektualnej wśród młodych ludzi oraz wychowywanie oparte na fundamencie wiary i moralności katolickiej, kulturze chrześcijańskiej oraz wartościach rodzinnych i narodowych. Tym samym szkolnictwo katolickie wpływa w pewnej mierze na kształt polskiej rodziny w przyszłości.

Ponadto to, co wyróżnia szkoły katolickie od innych szkół, jest klimat tam panujący, który daje poczucie bezpieczeństwa. Uczniowie spędzają bowiem czas z rówieśnikami, którzy pochodzą z podobnych środowisk, z rodzin o zdrowych fundamentach. Szkoły katolickie coraz częściej oznaczają też prestiż i umieszcza się je wśród tzw. szkół elitarnych. Bardzo często mają bowiem opinię placówek, w których dzieci są lepiej uczone, gdzie jest większa możliwość rozbudzania młodzieńczych pasji oraz gdzie z większą dbałością i indywidualnie podchodzi się do ucznia.

Jednocześnie kształcenie w szkołach katolickich jest na wysokim poziomie. Podkreślają to wszystkie ogólnopolskie rankingi. W oparciu o przyjęte wskaźniki szkoły katolickie zaliczane są do grupy najlepszych placówek oświatowych w Polsce. Natomiast największym problemem dla rozwoju szkół katolickich w Polsce, w tym m.in. w Mielcu, jest infrastruktura. Brakuje głównie budynków, odpowiedniej lokalizacji oraz istotnego wsparcia ze strony samorządów lokalnych dla tego typu inicjatyw. Stąd idea powstania w naszym mieście szkoły katolickiej wciąż czeka na swoją realizację.

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
Mielczanka
Mielczanka 15.03.2018, 14:09
No nie wiem, czy szkoly katolickie daja poczucie bezpieczenstwa w dzisiejszycgh czasach? Ksztaltowanie mlodych osobowosci przez szkoly katolickie w Polsce? - to chyba w tym wydaniu jakies nieporozumienie.

Pozostałe

optAd360 AI Engine -please insert this code on EVERY PAGE at the top of thesection- ---------------------------------------------------------------