Kronospan uruchamia innowacyjny system ochrony powietrza już w maju!

  • Jutro, 00:11 (aktualizacja 15.03.2018 08:39)
  • artykuł sponsorowany
Kronospan uruchamia innowacyjny system ochrony powietrza już w maju!
W mieleckim Kronospanie na ukończeniu są prace, związane z budową UTWS – najlepszego w branży drzewnej systemu ochrony powietrza, który znacząco ograniczy wpływ zakładu na środowisko. Instalacja diametralnie zredukuje emisje oraz zapach, powstający podczas suszenia drewna.

To obecnie jedna z kluczowych inwestycji Kronospan, prowadzonych na terenie Polski. Firma realizuje tym samym postanowienia porozumienia, zawartego z Prezydentem Mielca oraz ustalenia z Marszałkiem Województwa Podkarpackiego. 

Prace modernizacyjne, związane z wdrożeniem UTWS, rozpoczęły się w 2015 r. Od tego czasu Kronospan zrealizował szereg działań, minimalizujących oddziaływanie zakładu na otoczenie Mielca. Do najważniejszych należą: 

  • zbudowanie nowoczesnej suszarni z nowymi cyklonami; 
  • zamontowanie pierwszego, wydajnego elektrofiltru dla wytwornicy ciepła technologicznego,
  • obudowanie placów składowych drewna, co pozwoliło na zredukowanie rozprzestrzeniania się trocin; 
  • zbudowanie ekranów o wysokości 8 metrów i długości kilkuset metrów, dzięki czemu zmniejszono hałas z terenu zakładu; 
  • wybudowanie nowej, szczelnej hali biomasy, która zapobiega tzw. emisji niezorganizowanej. 
  • zmodernizowano lub wymieniono na filtry nowej generacji na wielu emitorach zakładu, dostosowując ich sprawność do nowych wymagań  emisyjnych.

Innowacyjne rozwiązanie

System ochrony powietrza - UTWS - znajduje się na liście przepisów BAT (najlepsze dostępne techniki), ale do ich spełnienia wystarczyłaby instalacja mokrego elektrofiltru. Kronospan dobrowolnie wybrał lepsze dla środowiska rozwiązanie. Jego realizacja jest znacznie bardziej kosztowna i trwa dłużej, jednak przyniesie zdecydowanie lepsze rezultaty. UTWS to najskuteczniejszy system ochrony powietrza, jaki istnieje obecnie w zakładach produkcji płyt drewnopochodnych. Diametralnie poprawia jakość powietrza, zmniejszając emisję pyłu o ponad 90 proc., niweluje także zapach, będący efektem przetwarzania drewna.

Koniec głównego etapu inwestycji już za dwa miesiące

W trakcie jest finalizacja  modernizacji suszarni wiórów. Kronospan jest na etapie montażu zasadniczych elementów składowych systemu UTWS. To ogromne przedsięwzięcie. Ciężar samej instalacji - bez fundamentów - wynosi 2 000 ton. Tyle, ile 20 domów jednorodzinnych. W maju planowane jest uruchomienie systemu UTWS. Proces przełączenia na nową instalację będzie wymagał zatrzymania produkcji na około 10 dni. W tym czasie nastąpi podłączenie suszarni do układu UTWS. Nowa instalacja rozpocznie pracę 28 maja 2018 roku.

Termin zakończenia modernizacji jest wcześniejszy, niż data, określona w Porozumieniu z Prezydentem Mielca, w którym zakończenie prac ustalono na wrzesień 2018 roku. 

Koszty inwestycji proekologicznych Kronospan Mielec znacznie przekroczą kwotę 400 milionów złotych.

Aktualne informacje o postępach inwestycji można śledzić na stronie www.modernizacja-mielec.pl 

artykuł sponsorowany
Podziel się:
 

Pozostałe