W Mielcu już rośnie Dąb Niepodległości

  • 12.11.2017, 23:03 (aktualizacja 13.11.2017 05:18)
  • Arkadiusz Łysoń
W Mielcu już rośnie Dąb Niepodległości Arkadiusz Łysoń
W przeddzień 99. rocznicy odzyskania niepodległości społeczność mielecka posadziła Dąb Niepodległości. Będzie rósł na skwerze między II Liceum Ogólnokształcącym a Urzędem Miejskim w Mielcu.

- Dzisiejsze spotkanie jest inauguracją cyklu wydarzeń, które mają uświetnić stulecie odzyskania niepodległości – mówił na początku Zbigniew Rzeźnik, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego  im. M. Kopernika w Mielcu.


Małgorzata Ciejka, nauczycielka historii w II LO w Mielcu powiedziała, że posadzenie dębu jest działaniem z inicjatywy Obywatelskiego Komitetu Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości oraz II LO w Mielcu.

 

 


- Uroczystość ta inauguruje w naszym mieście rok niepodległości, czyli obywatelskie przygotowania do obchodów setnej rocznicy niepodległości – mówił Marek Zalotyński, koordynator obywatelskich działań rocznicowych w Mielcu.


- Dębem Niepodległości, czyli żywym pomnikiem pragniemy dziś upamiętnić wszystkich synów i córki ziemi mieleckiej, którzy w roku 1914 na zawołanie Józefa Piłsudskiego poszli czynem wojennym budzić Polskę do zmartwychwstania – dodał.


 Członkowie Obywatelskiego Komitetu Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości oprócz posadzonego Dębu Niepodległości planują na wiosnę na mieleckich osiedlach posadzić jeszcze 5 kolejnych imiennych dębów, upamiętniających mieleckich legionistów.


Honorowym patronatem objął uroczystość posadzenia Dębu Niepodległości Prezydent RP Andrzej Duda. 


Na skwerze między II LO a Urzędem Miejskim w Mielcu Dąb Niepodległości sadzili: Władysław Ortyl – marszałek województwa podkarpackiego,  kpt. Jerzy Dębicki – żołnierz Armii Krajowej i żołnierz  niezłomny,  Ewa Leniart - wojewoda podkarpacki,  Zbigniew Tymuła - starosta powiatu mieleckiego, Jan Myśliwiec - wiceprezydent  Miasta Mielca i  Zbigniew Rzeźnik - dyrektor II LO.  Sadzącym dąb towarzyszyli także członkowie Obywatelskiego Komitetu Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości.


- Ojczyzna to przede wszystkim człowiek i trzeba, żebyśmy stwarzali klimat i warunki do tego, aby każdy człowiek od najmniejszego do najstarszego w tej ojczyźnie miał swoje miejsce, poszanowanie, uznanie i stworzone warunki do tego, aby być wolnym i niepodległym człowiekiem – powiedział ks. Bogusław Połeć, proboszcz parafii MBNP w Mielcu.
Prezydent RP Andrzej Duda przyznał kpt. Jerzemu Dębickiemu Order Odrodzenia Polski, który wręczyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wraz z marszałkiem województwa podkarpackiego Władysławem Ortylem.


Wojewoda wraz z marszałkiem wręczyli także medale Pro Patria za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość. Medalami zostali odznaczeni Paweł Dębicki, Jerzy Flis, Bogdan Edward Pląder, Robert Sukiennik.


- Wchodząc w obchody setnej rocznicy dokonujemy symbolicznego aktu posadzenia Dębu Niepodległości. W budowaniu niepodległej Polski drzewo ma symboliczne znaczenie. Już dzieci uczą się o Dębie Bartku, w którego koronach zagnieździł się orzeł, ale u którego korzeni budowali siłę królowie Polscy. Jest rzeczą niezwykle ważną, żebyśmy dbając o budowanie niepodległego państwa polskiego pamiętali o swoich korzeniach – mówiła Ewa Leniart.


Obok dębu organizatorzy zamontowali pamiątkową tabliczkę.

 

 

 

Arkadiusz Łysoń

Zdjęcia (32)

Podpięte galerie zdjęć:
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe