Odnaleziony po 85 latach dąb marszałka Piłsudskiego w Mielcu.

  • 7.11.2017, 20:07 (aktualizacja 07.11.2017 20:21)
  • Arkadiusz Łysoń
Podziel się:
Oceń:
Odnaleziony po 85 latach dąb marszałka Piłsudskiego w Mielcu. Arkadiusz Łysoń
Zasadzony 85 lat temu przez ówczesną społeczność mielecką pamiątkowy dąb marszałka Piłsudskiego nadal rośnie na rogu ulic Kilińskiego i Sękowskiego w Mielcu.

Pamiątkowy dąb marszałka Piłsudskiego 17 kwietnia 1932 roku posadzili przedstawiciele różnych mieleckich środowisk przy gimnazjum na starówce. Obecnie znajduje się tu Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. Okazuje się, że dąb mimo wojennej zawieruchy przetrwał do dnia dzisiejszego.

Aby mieć pewność, że rosnące w tym miejscu drzewo pochodzi sprzed 85 lat, przedstawiciele Obywatelskiego Komitetu Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Mielcu dokonali porównania z fotografią pochodzącą ze zbiorów Oddziału Historii Fotografii Muzeum Regionalnego Jadernówka w Mielcu. 

Widoczne na zdjęciu dokładne miejsce posadzenia drzewa na tle budynku szkoły daje pewność, że rośnie ono nadal w tym miejscu. Reprezentanci Komitetu dokonali także pomiarów odległości drzewa od poszczególnych elementów budynku Zespołu Szkół, co również potwierdziło jego niezwykłą historię. 

Wielkość dębu i jego obwód potwierdzają także jego wiek. Teraz, po zlikwidowaniu ogrodzenia i nowego zagospodarowania terenu przy Zespole Szkół od strony ulicy Kilińskiego, drzewo jest bardziej widoczne i dostępne.

Marek Zalotyński, koordynator i przedstawiciel Obywatelskiego Komitetu Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Mielcu planuje, by jeszcze w tym roku upamiętnić to drzewo specjalną tabliczką.

Akcja upamiętnienia zidentyfikowanego dębu z 1932 roku zapoczątkuje posadzenie sześciu Dębów Niepodległości na mieleckiej ziemi z okazji przypadającej w przyszłym roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Pierwszy z Dębów Niepodległości organizatorzy uroczystości posadzą 10 listopada o godz.11.00 na skwerze pomiędzy II Liceum Ogólnokształcącym a budynkiem Urzędu Miejskiego w Mielca przy ul. Żeromskiego. Dalsza część spotkania odbędzie się w sali gimnastycznej II LO.

- Chcielibyśmy, by Dęby Niepodległości, żywe pomniki posadzone w roku jubileuszowym, stały się miejscami upamiętniającymi konkretne osoby wywodzące się z naszej ziemi, lokalnych bohaterów walczących i mających swój udział w dziele odzyskania niepodległości w 1918 roku – przekazują przedstawiciele Obywatelskiego Komitetu Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Mielcu. 

- W ramach miejskiego projektu posadzonych zostanie sześć drzew – pomników – dodają.

Arkadiusz Łysoń

Zdjęcia (1)

  • TAGI:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
MZalotyński
MZalotyński 13.11.2017, 08:29
Zgubił się w świadomości mielczan ... niewielu z mielczan miało świadomość takiego pomnika. Był on zupełnie nieoznakowany.
Dziś najwyższy czas by to naprawić.
Grzegorz
Grzegorz 8.11.2017, 11:19
Ten dąb nie miał nóg i się nie zgubił

Pozostałe

optAd360 AI Engine -please insert this code on EVERY PAGE at the top of thesection- ---------------------------------------------------------------