Przyjazd Marszałka Piłsudskiego. Mielec szykuje się na stulecie odzyskania niepodległości. [ZDJĘCIA]

  • 6.11.2017, 15:07 (aktualizacja 06.11.2017 19:05)
  • Arkadiusz Łysoń
Przyjazd Marszałka Piłsudskiego. Mielec szykuje się na stulecie odzyskania niepodległości. [ZDJĘCIA] A. Łysoń
Już w przyszłym roku będziemy obchodzić stulecie odzyskania niepodległości. Jest to jubileusz o wielkim znaczeniu, dlatego grupa mielczan zawiązała Obywatelski Komitet Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Członkowie komitetu spotkali się w sobotę w pałacyku Oborskich. - Tak ważne święto musi służyć budowaniu zgody i wspólnego działania dla dobra naszej Ojczyzny - powiedział na spotkaniu Władysław Ortyl.  - Jest to bowiem czas na przybliżenie wielu ważnych postaci z tamtego okresu. Dzisiaj wszyscy wiemy, jak ważne jest dziedzictwo narodowe, nie wstydzimy się go, a kultura pamięci jest coraz bardziej powszechna w wymiarze publicznym – dodał marszałek.

Członkowie komitetu mówią, że inspirują ich słowa Prezydenta RP Andrzeja Dudy, wygłoszone rok temu podczas uroczystości na placu Józefa Piłsudskiego: "Najcenniejszą rzeczą dla narodu jest wolne, suwerenne i niepodległe państwo. To działa i w drugą stronę: najcenniejszą rzeczą w państwie jest naród".

Sobotni wieczór

Podczas sobotniego spotkania można było zobaczyć prezentację działań, które mielczanie już podjęli i które dopiero planują. Pierwsze inicjatywy sięgają ubiegłego roku – było to poświęcenie sadzonek Dębów Niepodległości, które mają być posadzone w tym i w przyszłym roku.

- Chcemy, by w 2018 roku odnowiony został pomnik Wolności. Złożyliśmy już nawet taki wniosek do budżetu miasta. Naszą ideą jest chęć przywrócenia pierwotnego kształtu orła wieńczącego obelisk oraz wymiana zniszczonego popiersia Jana Kilińskiego – mówił Marek Zalotyński, koordynator inicjatyw komitetu.

Natomiast jednym z ważniejszych elementów ma być Słup Niepodległości, czyli pomnik nawiązujący do pomników, które stoją po dziś dzień na polu bitwy pod Kostiuchnówką.

– Chcemy, żeby ten Słup Niepodległości stanął w centralnym punkcie miasta i symbolizował wszystkich, którzy włączyli się w dzieło odzyskania niepodległości – dodał Zalotyński.

Komitet chce także, by skwery, ulice i inne miejskie obiekty w roku jubileuszu odzyskania niepodległości miały pierwszeństwo do uzyskania imion bohaterów związanych z niepodległością. Jest pomysł nazwania ronda u zbiegu ulic Wolności, Jadernych i Mickiewicza - rondem 100-lecia Niepodległości, ale pierwszym tego typu działaniem ma być nazwanie wiaduktu imieniem Józefa Piłsudskiego.

Kolejnym działaniem jest przygotowanie kilkuset specjalnych wpinek w kształcie guzika Legionów Polskich z 1916 roku. Będą one rozdawane podczas mieleckich obchodów 99. rocznicy odzyskania niepodległości, 11 listopada tego roku.

Członkowie komitetu otrzymali też podczas sobotniego spotkania symboliczne odznaki wykonane na wzór słynnego parasola. - To jest taka sama odznaka, która była nadawana przez Józefa Piłsudskiego oficerom, członkom Szkoły Oficerskiej działającej przy Związku Walki Czynnej. Otrzymanie takiego parasola było marzeniem – powiedział Jerzy Skrzypczak, dyrektor Muzeum Regionalnego w Mielcu.

Przyszłoroczne plany

Komitet chce posadzić serię imiennych Dębów Niepodległości oraz upamiętnić stosowną tabliczką zidentyfikowany niedawno dąb Józefa Piłsudskiego, posadzony w 1932 r.

- W kwietniu rozpoczęliśmy akcję "100 litrów krwi na 100-lecie Odzyskania Niepodległości". To 100 litrów już prawie mamy. Być może w przyszłym roku uda nam się zebrać łącznie 200 litrów – powiedział Marek Zalotyński.

Lokalni patrioci  chcą też przygotować mielecką trasę Biegu na 100-lecie Odzyskania Niepodległości. Ponadto organizowane będzie tradycyjne Dyktando Niepodległościowe. Odbędą się też coroczne Śpiewanki Patriotyczne. 

Trwają też rozmowy, aby we współpracy z Polskim Związkiem Filatelistów  wydać pamiątkowy znaczek pocztowy wraz z kartką pocztową. Będzie także miejski kalendarz na 2018 rok, a dla mieleckich licealistów wyprawa szlakiem Legionów Polskich w Karpatach.

W 2018 roku w Mielcu ma się też odbyć diorama historyczna pod nazwą "Przyjazd Marszałka Piłsudskiego do Mielca". - Jesteśmy po rozmowach z Samorządowym Centrum Kultury i wydatki na ten cel zostały już wstępnie zapisane w budżecie tej instytucji. Chcemy, by była to dla mielczan żywa lekcja historii – powiedział Marek Zalotyński. 

Arkadiusz Łysoń
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
zżute
zżute 23.11.2017, 12:13
Szag człowieka trafia. Mamy problemy z pozyskaniem dotacji na ekonomiczne ogrzewanie i masę innych ważnych spraw do załatwienia, a ci jak durne bęcki zabawiają się w akademie, capszczyki i inne pierduły. Piłsudski to bohater dla jednych, a morderca dla drugich. Postać kontrowersyjna, rządził przez bojówki i jego nazwisko łączy się z niechlubnymi aferami okresu międzywojnia. Dokumenty jawne. Zajmijcie się radni robotą uczciwą, nie motaniem, bo obudzicie się w końcu z ręką w nocniku.
Hetman Mikołaj Mielecki h.Gryf
Hetman Mikołaj Mielecki h.Gryf 7.11.2017, 10:30
W centrum Mielca słup nam stanie i żegnaj Mielecki koronny hetmanie???
zżute
zżute 23.11.2017, 12:26
I chwała Bogu! Ten hetman bandytą był i samozwańczy tytuł koronny został mu odebrany karnie. Lubił zabawy w siepacza, albo robienie burka. To specjał bałkański, zawija się tatara w placek- burkę, roluje i podpieka na ruszcie. Z wyglądu przypomina nasz naleśnik.

Pozostałe

optAd360 AI Engine -please insert this code on EVERY PAGE at the top of thesection- ---------------------------------------------------------------