Dyrektor szpitala w Mielcu kontra NFZ

  • 25.10.2017, 05:00 (aktualizacja 28.10.2017 00:16)
  • Szymon Burek
Podziel się:
Oceń:
Dyrektor szpitala w Mielcu kontra NFZ
Za przewiezienie radnego karetką do Rzeszowa zapłaci... lekarz z mieleckiego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, który zlecił transport. To decyzja dyrektora szpitala. Tymczasem Narodowy Fundusz Zdrowia zakwalifikował ten transport jako należne świadczenie.

Wracamy do tematu transportu radnego powiatowego Marka Kamińskiego do rzeszowskiego pogotowia, gdzie udzielono mu pomocy okulistycznej. 

Jak udało się nam dowiedzieć, dyrektor mieleckiego szpitala Leszek Kwaśniewski  kosztami tego  transportu postanowił obciążyć  lekarza SOR. Tym samym dyrektor stwierdził, że taki transport nie należał się radnemu.

- Lekarz przyjmujący powinien poinformować pacjenta o możliwości skorzystania z odpłatnej usługi transportowej do szpitala, w którym uzyskałby on specjalistyczną pomoc okulistyczną. Ze względu na dużą liczbę pacjentów w SOR, lekarz nie przekazał pacjentowi takiej informacji. Dyrekcja zdecydowała o obciążeniu lekarza kosztami związanymi z przewiezieniem pacjenta z Mielca do Rzeszowa i z Rzeszowa do Mielca - poinformował nas dyrektor Leszek Kwaśniewski.

Przypomnijmy, kilka tygodni temu radny podczas prac domowych doznał urazu. Ciało obce wbiło mu się głęboko w oko. W SOR dowiedział się, że w Mielcu nie można uzyskać pomocy okulistycznej, a najbliższą pomoc uzyska w Rzeszowie. Po wymianie kilku zdań z lekarzem, znalazło się rozwiązanie i przygotowano karetkę, która zawiozła Kamińskiego do szpitala w Rzeszowie. 
Opinia publiczna o sprawie dowiedziała się dzięki innemu rademu powiatowemu, Józefowi Smacznemu, który zreferował tę sytuację na sesji Rady Powiatu Mieleckiego, oskarżając Kamińskiego o butę i nadużycie władzy. Smaczny zaznaczał, że pacjentom nie należy się taka usługa, a Kamiński mógł wykorzystać swoją pozycję do zorganizowania dla siebie transportu medycznego.

Chcę wyjaśnić
Marek Kamiński wielokrotnie zaznaczał, że nie wykorzystał swojej pozycji, by wywrzeć wpływ na pracowników szpitala w celu zorganizowania transportu. Przyznał, że jest oburzony medialną aferą wywołaną przez radnego Smacznego. Cały czas podtrzymuje, że sprawę chce wyjaśnić i wysłał odpowiedni wniosek do dyrekcji szpitala. 

Od Józefa Smacznego oczekuje przeprosin, choć też deklaruje, że wniesie sprawę do sądu o zniesławienie, bo jak zaznacza, "za dużo słów i oskarżeń zostało wypowiedzianych publicznie i nie można przejść obojętnie wobec tej sytuacji". Kamiński zaznaczył też, że zależy mu na wyjaśnieniu tego, w jaki sposób traktuje się pacjentów na mieleckim SOR i oczekuje tego od dyrekcji, bo sam uważa, że nie został potraktowany przez pracowników mieleckiego szpitala jak należy.

 

Zapłacę za karetkę!
Marek Kamiński od dziennikarzy Korso dowiedział się o tym, że lekarz przyjmujący go w sierpniu na SOR zapłaci za jego transport do Rzeszowa.

- Informuję, iż wszelkie koszty transportu poniesione przez tego lekarza pokryję z prywatnych pieniędzy w trybie natychmiastowym. Podkreślam, że nie posiadam wiedzy, iż lekarz został obarczony kosztami transportu medycznego, jak również podczas mojej wizyty na SOR w dniu 23 sierpnia  nie zostałem poinformowany o możliwości poniesienia kosztów transportu we własnym zakresie. Nie godzi się, aby lekarz udzielający pomocy pacjentowi był obciążany kosztami podejmowanych przez siebie działań - napisał w oświadczeniu radny.

Szpitalne postępowanie wyjaśniające w sprawie pana Kamińskiego trwa nadal. Radny chce dostępu do monitoringu tak, aby ostatecznie wyjaśnić sporne sytuacje. Z naszych konsultacji prawnych wynika, że prawdopodobnie dyrekcja szpitala nie udzieli dostępu do monitoringu. Jest to możliwe tylko i wyłącznie w przypadku prowadzenia czynności dochodzeniowych przez policję czy prokuraturę.

- Chcę w oparciu o zapis monitoringu dogłębnie wyjaśnić tę sprawę oraz doprowadzić do wyjaśnień osób, który naruszyły moje prawa osobiste, dopuszczając do pomówień pod moim adresem oraz kolportując do opinii publicznej nieprawdziwą wersję wydarzeń podczas mojej wizyty na SOR - dodał Kamiński.

Więcej w 43 numerze Tygodnika Korso

Szymon Burek

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
Taxi
Taxi 26.10.2017, 15:19
Kiedy możesz skorzystać z SOR?

odp. – Jeśli znalazłeś się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, np. miałeś wypadek, uraz, zatrucie lub nagle zachorowałeś.
Co jeśli dany SOR nie będzie mógł udzielić Ci pomocy?

odp. Jeśli zachodzi taka potrzeba, SOR zapewni transport sanitarny pacjenta do najbliższego podmiotu leczniczego, który wykonuje świadczenia opieki zdrowotnej w odpowiednim zakresie; z tego co czytam SOR nie mógł udzielić pomocy!.
To tak w skrócie!
Proszę nie mylić karetek z Ratownictwa Medycznego, które są w Mielcu przy pogotowiu ratunkowym ( jest ich 5) z transportem sanitarnym, który ma zapewnić każdy podmiot leczniczy, w tym przypadku szpital.
Szpital ma zapewnić tyle pojazdów ile wymaga tego sytuacja. Z tego co mi wiadomo szpital ma podpisana umowę z pogotowiem ratunkowym na zapewnienie transportu sanitarnego pacjentom. Nie jest określona ilość pojazdów ( nie mylić z karetką).
Aż dziw, że pan Smaczny wypowiada takie słowa
„A przecież karetka ta mogła być w tym czasie potrzebna innemu choremu pacjentowi w powiecie”
To znaczy jaka karetka panie Radny Smaczny? Ta z pogotowia , których jest 5 ? Proszę odróżniać karetkę ratownictwa medycznego od środka transportu, bo aż wstyd!!! Równie dobrze szpital mógł zrobić transport pana Kamińskiego samochodem który realizuje np. transport pacjentów na dializy. Wtedy nikt nie widział by „karetki’ i sprawy by chyba nie było.
Pozdrawiam.
Ps. takiego posta umieściłam w Super nowościach dnia 5.09.2017r. godz. 18:45 pod artykułem " Radny zażądał szczególnego traktowania na SOR-ze?"
Na przyszłość proszę czytać przepisy ze zrozumieniem , a nie robić sensacji. A pan Kamiński domagał się tylko tego, co mu się słusznie należy. Koniec, kropka.
mielczanka
mielczanka 25.10.2017, 20:30
Według NFZ się nalezy transport ale idź ty zwykły człowieku na pogotowie gdzie omoc okulistyczna potrzebna to ci powiedzą,ze masz na własny koszt się udać do najbliższej poradni.Radnym wolno więcej?
asde
asde 25.10.2017, 20:19
Ja w takich sytuacjach jechalem na wizyte prywatna i nie musialem sie tlumaczyc, obrazac, pisac pism..... al e ja jestem szarakiem
ja
ja 25.10.2017, 12:06
Radny bezradny ..Deja vu ???

Pozostałe

optAd360 AI Engine -please insert this code on EVERY PAGE at the top of thesection- ---------------------------------------------------------------