Straciliśmy uczelnię!

  • 11.10.2017, 11:57
  • SzB
Straciliśmy uczelnię! SzB
Akademia Górniczo-Hutnicza wyniosła się z Mielca. Nasze miasto straciło jedyną uczelnię oferującą specjalistyczne studia techniczne. Ośrodek trzeba było zamknąć, choć chętnych do nauki nie brakowało.

Kilka lat temu samorząd miasta z dumą ogłaszał, że w Mielcu udało się uruchomić wydział Akademii Górniczo - Hutniczej z Krakowa. Placówka miała ściśle współpracować z mieleckim przemysłem, kształcąc inżynierów. Zdaniem ekspertów, ten eksperyment w Mielcu się udał i co roku uczelnia nie miała kłopotów z naborem.

Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny AGH został utworzony w 2009 roku. Wtedy studia rozpoczęła grupa około 68 studentów. Początkowo były to studia zaoczne. Zajęcia odbywały się w siedzibie Centrum Kształcenia Pedagogicznego i Doskonalenia Nauczycieli przy ul. Wyspiańskiego, a także w pomieszczeniach II LO w Mielcu. Po kilku latach miasto przekazało na potrzeby uczelni budynek przy ul. Skłodowskiej. Od tego czasu uczelnia miała do dyspozycji piękny budynek z nowoczesnymi klasopracowniami i aulą, gdzie można było przeprowadzać wykłady naukowe. Z roku na rok zwiększała się liczba studentów. 

Naukowcy z Krakowa chwalili sobie pracę w Mielcu, gdyż kształcili fachowców, którzy już od pewnego czasu pracowali w przemyśle, a studia na AGH tylko podnosiły ich kwalifikacje. W roku 2015 AGH ogłosiło, że uruchamia w swoim mieleckim ośrodku studia dzienne. Pierwsi mieleccy inżynierowie zostali wypromowani w 2013 roku. Warto podkreślić, że ośrodek został skontrolowany przez NIK, która potem w swoim raporcie zachwalała działalność uczelni w Mielcu. Kontrolerzy NIK przyznali, że Mielec może być przykładem dla innych miast, w jaki sposób prawidłowo monitorować potrzeby lokalnego rynku pracy. Mielec rzeczywiście potrzebował wykształconych kadr technicznych i to udało się zrobić. Niestety, tę pozytywną działalność trzeba było zakończyć.  

Zdecydował minister
Od pewnego czasu w mieście krążyła informacja, że AGH zlikwidowała swój ośrodek w Mielcu, a budynek przy Skłodowskiej jest pusty. Informacja wypłynęła na ostatniej sesji rady miasta, kiedy radni decydowali o przyszłości budynku przy ul. Skłodowskiej. Jak się okazuje, AGH faktycznie zakończyła swoją działalność edukacyjną. Zmiany w ustawie "Prawo o szkolnictwie wyższym" z 2011 roku oraz późniejsze decyzje Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego spowodowały konieczność zamykania zamiejscowych ośrodków dydaktycznych, nawet w przypadku renomowanych uczelni czy wydziałów z kategorią A i uprawnieniami do nadawania stopni i tytułów naukowych w dyscyplinach pokrewnych do prowadzonych kierunków studiów. AGH wystąpiła do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego o wydłużenie funkcjonowania zamiejscowego oddziału AGH w Mielcu do 2016 roku i taką zgodę otrzymała. Zajęcia dydaktyczne w Mielcu zakończyły się w roku akademickim 2016/2017. 

Od 2008 roku do 2015 roku w Mielcu studiowało 426 studentów na trzech kierunkach studiów prowadzonych przez Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki: mechanika i budowa maszyn, mechatronika (niestacjonarne tylko w ZOD AGH w Mielcu), inżynieria mechaniczna i materiałowa. Ostatni kierunek utworzony został specjalnie dla Mielca, od roku akademickiego 2010/2011 przy współpracy z Wydziałem Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, Wydziałem Metali Nieżelaznych, Wydziałem Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej. Do 2017 roku zostało wypromowanych 140 inżynierów mechaników, z których około 30 ukończyło studia drugiego stopnia (magisterskie) w Krakowie. Obecnie na trzecim i czwartym roku studiów pozostało około 40 studentów, którzy będą kontynuować kształcenie w Krakowie.

Więcej w 41 numerze Korso

SzB
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe