Kronospan ponownie działa

  • 27.09.2017, 05:00
  • Szymon Burek
Kronospan ponownie działa
Modernizacja zakładów Kronospan w Mielcu osiągnęła półmetek. Nowoczesny elektrofiltr jest już zamontowany. Zgodnie z planem, przełączenie produkcji na nową instalację zostanie przeprowadzone w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Zgodnie z porozumieniem zawartym z Prezydentem Mielca, Kronospan realizuje inwestycję, która ograniczy oddziaływanie zakładu na środowisko. Można powiedzieć, że nowy elektrofiltr praktycznie  zlikwiduje charakterystyczny dym, który znów, po parotygodniowej przerwie, unosi się z zakładowych kominów.

Finał blisko
Przed Kronospanem finalizacja ostatniego, najbardziej przełomowego i zarazem pracochłonnego etapu modernizacji, czyli uruchomienie UTWS, najbardziej skutecznego, innowacyjnego systemu ochrony powietrza, jaki istnieje w branży. Efektem będzie redukcja emisji pyłu oraz lotnych związków organicznych, będących przyczyną uciążliwego zapachu.

UTWS to najlepsze dostępne rozwiązanie, które istnieje obecnie w zakładach produkcji płyt drewnopochodnych. System ochrony powietrza, o którym mowa, to przetestowane w Kronospanie rozwiązanie, które wyraźnie poprawia jakość powietrza, zmniejszając emisję pyłu o 90 procent. Po uruchomieniu systemu pył będzie niedostrzegalny.
 
Najlepsze rozwiązanie
System ochrony powietrza UTWS znajduje się na liście BAT (najlepsze dostępne techniki). Kronospan wdraża to innowacyjne rozwiązanie w kilku zakładach w Europie. Realizacja tego systemu trwa dłużej niż budowa mokrego elektrofiltru, ale przyniesie zdecydowanie lepsze rezultaty w ochronie środowiska. Teraz firma demontuje stare urządzenia po to, by zwolnić miejsce pod instalację nowych. 

Na czwarty kwartał tego roku oraz na pierwszy 2018 zaplanowany jest montaż i uruchomienie UTWS, czyli systemu, którego zadaniem będzie oczyszczanie strumienia gazów z pyłu, utlenienie substancji organicznych, a także wysuszenie wiórów, będących surowcem do produkcji płyt wiórowych. Innymi słowy, dzięki zastosowaniu UTWS istotnie zmniejszy się emisja gazów, pyłów i związków organicznych, a także wyeliminowany zostanie uciążliwy zapach, powstający w trakcie suszenia drewna. Instalacja z pewnością podniesie komfort życia mieszkańców całego miasta. 

Czas realizacji inwestycji jest dłuższy niż zaplanowany wcześniej, bowiem dłużej trwał proces uzgodnień administracyjnych. Urząd miejski zwlekał z przyznaniem decyzji środowiskowej. Kronospan był przez urzędników wielokrotnie sprawdzany. Zakład musiał przygotować szereg dokumentów. Dopiero, kiedy było wiadomo, że Kronospan spełnia wszystkie warunki, magistrat przyznał decyzję środowiskową dla modernizacji zakładu.

Więcej w 39 numerze Korso

Szymon Burek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
olaboga
olaboga 28.09.2017, 08:39
I dobrze. Nareszcie wiadomo, co i kiedy. Wielkie to. Nadzieja, że będziemy głębiej oddychać.

Pozostałe