Firma Linetech patronuje przyszłym mechanikom lotniczym z Mielca

Firma Linetech patronuje przyszłym mechanikom lotniczym z Mielca
W Zespole Szkół Technicznych w Mielcu działa odświeżony kierunek lotniczy. Pilotażowy program podnoszenia jakości kształcenia zawodowego odbywa się pod patronatem firmy Linetech działającej między innymi w porcie lotniczym Rzeszów -Jasionka. Młodzi mielczanie praktyki w hangarach w Rzeszowie i Katowicach rozpoczną w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Łącznie do projektu przystąpiło 16 pierwszoklasistów. W ramach szkolenia, grupa przyszłych mechaników lotniczych spędzi na praktykach zawodowych łącznie 450 godzin. To doświadczenie niezbędne w drodze do ubiegania się o licencję mechanika lotniczego.
"To wielka szansa dla wszystkich, którzy chcą realizować się w tym zawodzie - mówi Daria Korcz, Dyrektor Działu Badań i Rozwoju. - Zazwyczaj dojście do licencji wymaga wielu poświęceń finansowych i zajmuje dużo czasu - dzięki wysiłkom firmy Linetech, Starostwa Powiatowego w Mielcu oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie, wybrana grupa uczniów mieleckiego ZST będzie miała sporą cześć tej drogi zaliczoną w trakcie nauki w szkole". Przyszli mechanicy poświęcą na praktyki swój wolny czas, jak ferie czy wakacje, jednak nie oznacza to wyrzeczeń finansowych - podczas pracy w hangarze w Jasionce oraz wizyt w innych bazach firmy, otrzymają oni wynagrodzenie ze środków programu. "Już na tym etapie traktujemy ich jak naszych pracowników, a w ciągu najbliższych trzech lat, będą
oni mogli poznać kulisy zawodu oraz dynamikę firmy i zdecydować, czy chcą z nami pozostać"- dodaje Daria Korcz. Szkolenia i praktyki przewidziano także dla nauczycieli zawodowych. Łącznie to aż 160 godzin dodatkowej nauki.

W ramach zdobywania wiedzy i doświadczenia potrzebnych do zdobycia licencji przewidziano jeszcze jedno udogodnienie. Jeśli uczniowie zaliczą wybrane przedmioty na minimum ocenę dobrą, Urząd Lotnictwa Cywilnego może je zaliczyć w ramach tzw. modułów
wiedzy, które musi przyswoić sobie każdy posiadający licencję mechanika lotniczego. Praca przy samolotach z aktualnymi uprawnieniami to szansa na wyższe zarobki oraz prestiż na rynku pracy. Koszt programu to około 700 tys złotych, a jest on finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 w ramach osi 9.4 Poprawa jakości
kształcenia zawodowego. Firma Linetech zajmuje się przeglądami oraz serwisowaniem najpopularniejszych marek samolotów rejsowych produkowanych przez Boeinga i Embraera, Airbusa i Bombardiera. Rzeszowski oddział firmy zajmuje największy w Polsce hangar przystosowany do przeglądów nowoczesnych samolotów z elementami kompozytowymi oraz maszyn szerokokadłubowych. Linetech angażuje się również w działania związane z edukacją i przygotowywaniem kadr. W najbliższym czasie firma planuje zatrudnić około kilkadziesiąt nowych osób, w tym wykwalifikowanych mechaników lotniczych.

Szymon Burek
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
JD
JD 20.09.2017, 13:07
JD

Pozostałe