Zalewają nas fekalia

  • 5.09.2017, 15:57
  • Msk
Zalewają nas fekalia M.Skóra
Ciągły odór - to ich najmniejszy problem. Gehenna zaczyna się wtedy, gdy fekalia zalewają im podwórko. Winowajcą jest przepompownia ścieków w Maliniu, przy drodze powiatowej prowadzącej na Tarnobrzeg.

Przejeżdżając w pobliżu przepompowni ścieków w Maliniu, już wyczuwamy specyficzny zapach. A zbliżając się do domu pani Iwony, woń jest jeszcze silniejsza.

 - Smród jest tak intensywny, że często nie da się otworzyć okien w domu, a co dopiero przebywać na podwórku – mówi Iwona, której dom odgradza od przepompowni jedynie płot. Odpychający zapach to jednak tylko przedsmak tego, z czym jej rodzina musi się zmagać od lat. Gdy w przepompowni dochodzi do awarii, np. zasilania, wówczas ich podwórko zalewa fala fekaliów. Ścieki wylewające się ze zbiorników w pobliżu ich domu pozostają tam tak długo, aż same wsiąkną w glebę. Część z nich wlewa się do przydrożnego rowu, w którym zalega do momentu, aż wyparuje. Proszę sobie więc wyobrazić poruszanie w szambie! - Gdy nieczystości zaleją nasze podwórko, musimy chodzić w gumiakach, aby móc przez nie przebrnąć - opisuje kobieta.

Szambo na podwórku
- W gminie powiedziano mi, że niewiele mogą zrobić ze ściekami, które już przedostaną się z przepompowni na nasze podwórko, jedynie można spłukać je strumieniem wody – mówi Iwona. To jednak na niewiele się zdaje, gdyż nieczystości w ten sposób wcale nie znikają, tylko stwarzają jeszcze większe śmierdzące bajoro. 

Rodzina miała już problem z kanalizacją w 2010 roku; wtedy w związku z cofającymi się do ich mieszkania ściekami zrezygnowali nawet z kanalizacji. - Gdy ją mieliśmy, to ścieki ciągle cofały się do naszej piwnicy, z której musieliśmy później sami je wydobywać - opowiada właścicielka posesji. Nie chcąc mieć ich w domu, stworzyli własną przydomową oczyszczalnię ścieków. Kobieta ma już jednak dość ciągłych awarii przepompowni. - Nie zawsze tu jesteśmy, gdy wyjeżdżamy na jakiś czas, a potem wracamy, smród jest nie do zniesienia, co świadczy o tym, że znowu zostaliśmy zalani szambem – denerwuje się mieszkanka Malinia, która po kolejnym zalaniu jej podwórka nieczystościami, zadzwoniła do naszej redakcji. - Proszę, zróbcie coś, to już trwa tak długo, gmina Tuszów Narodowy, pomimo naszych próśb, nic konkretnego z problemem do tej pory nie zrobiła.

Więcej w 36 numerze Korso

Msk
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
asdf
asdf 5.09.2017, 20:40
Powinno wystarczyc pismo do Sanepidu badz WIOSiu w Tarnobrzegu ale... wiemy jak jest. Kila minut temu tam jechalem - smrod ze hej!! Nie wiem jak ludzie tam wytrzymija....

Pozostałe