Sentymentalna podróż Szaferów

  • 4.08.2017, 11:30
  • Szymon Burek
Sentymentalna podróż Szaferów
23 lipca 2017 r. minęła 131. rocznica urodzin profesora Władysława Szafera. W przeddzień tej rocznicy potomkowie rodziny Szaferów zamieszkali na ziemi radomskiej, szukali swoich korzeni na Podkarpaciu. Był także wątek mielecki. Szaferowie odwiedzili nasze muzeum regionalne.

Prawnuki Żelisława Szafera (brata Mieczysława, a ojca Władysława) swoją podróż rozpoczęli od miejscowości Stany w gminie Bojanów, gdzie Żelisław pracował jako leśniczy  i gdzie urodził się jego syn Kazimierz (również leśniczy, zamordowany przez Niemców podczas II wojny świat.).

Kolejnymi etapami podróży, już na ziemi mieleckiej, były: rezerwat Buczyna na Płaskowyżu Kolbuszowskim im. W. Szafera w Przyłęku, kapliczka drogowców (Matki Boskiej Częstochowskiej) przy drodze Mielec-Kolbuszowa, obok której znajduje się tablica upamiętniająca ubiegłoroczną konferencję poświęconą Władysławowi Szaferowi. Wokół doskonale widać uderzającą osobliwość lasów dawnej Puszczy Sandomierskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie środowisk mokrych, śródleśnych bagnisk i torfowisk wyżynnych znajdują się suche wydmy piaszczyste, siedziba Nadleśnictwa Mielec i Centrum Edukacji Przyrodniczej im. Profesora W. Szafera.

Na pamiątkę wizyty w Mielcu potomkowie Szaferów (Lucyna Szafer, Bożena Kibler z domu Szafer i Wojciech Biernacki – wnuki Kazimierza Szafera) posadzili sosnę czarną w kolekcji nadleśnictwa znajdującej się przy jego siedzibie, zwiedzili Centrum Edukacji Przyrodniczej, zatrzymali się przy tablicy pamiątkowej i dębie szypułkowym posadzonym z okazji 130. rocznicy urodzin profesora Szafera. Odwiedzili też mural poświęcony Władysławowi Szaferowi, znajdujący się na ulicy Szafera, groby rodziny Szaferów – linii Żelisława oraz praprababki Barbary Szaferowej z Wollów, żony Jana Szafera, miejsce, w którym stał dom Szaferów oraz Szkołę Podstawową nr 2 "Pod zegarem", do której uczęszczał Władysław Szafer.  

Szymon Burek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe