"Jadernówka" - zaprasza na Noc Muzeów

S. Burek
Tegoroczna edycja Nocy Muzeów w "Jadernówce" w całości poświęcona jest fotografii - dziedzinie, która jest domeną tego muzeum.

Pracownicy "Jadernówki" postanowili tym razem przybliżyć nieco czas tzw. przedfotograficzny. Zaprezentują działanie urządzeń, które wykorzystywały światło i często służyły do portretowania, ale nie były jeszcze techniką pozwalającą na utrwalenie obrazu. Zespół pracowników "Jadernówki" zbudował kilka takich urządzeń: camera obscura, camera lucida, stanowisko do portretów cieniowych. 

Ponadto zaprezentowana zostanie wystawa "Zawód fotograf", która w jednej części pokaże fotografów przy pracy - zdjęcia dzięki uprzejmości Agencji Fotografów FORUM, w drugiej zaś części Muzeum zaprezentuje własne zbiory fotograficzne w szerszym ujęciu - będą więc nie tylko stare aparaty, ale także powiększalniki, kopiarki, kamery i projektory filmowe, lampy błyskowe, światłomierze, filtry i obiektywy, kasety na szklane płyty sprzęt ciemniowy. Na stałej ekspozycji w dawnym Zakładzie Fotograficznym Jadernych także pojawią się nowe elementy, między innymi dwa obrazy olejne - jeden malowany przez Augusta Jadernego w 1901 roku, drugi autorstwa Bronisławy Jadernowej z roku 1904.

Niewątpliwą atrakcją dnia będzie specjalnie na tę okazję przygotowany pokaz zdjęć przedwojennego Mielca w technice 3D. Wieczorem zaś odbędzie się koncert wyjątkowej formacji Kraków Street Band.

Zobacz zapowiedz Janusza Halisza, kustosza "Jadernówki":

 

Szymon Burek
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe