[VIDEO, AUDIO] Szpital zrywa porozumienie

  • 9.05.2017, 11:57 (aktualizacja 09.05.2017 12:24)
  • Szymon Burek
[VIDEO, AUDIO] Szpital zrywa porozumienie SzB
Dyrekcja szpitala nie dogadała się z pielęgniarkami i personelem technicznym. Ostatecznie po pięciu spotkaniach kończy rozmowy i zrywa umowę porozumienia z 2015 roku. Jak komentuje starosta, szpitala w najbliższym czasie nie będzie stać na kolejne podwyżki, a pracownicy nie chcieli pójść na kompromis.

Przypomnijmy: zgodnie z porozumieniem płacowym do końca kwietnia dyrekcja szpitala miała się dogadać z pielęgniarkami  i personelem technicznym w sprawie tegorocznych podwyżek. Zbigniew Tymuła, starosta mielecki, wraz  z dyrektorem szpitala Leszkiem Kwaśniewskim w ostatni piątek poinformowali opinię publiczną o ostatecznym zakończeniu rozmów. Starosta przypomniał znany już wszystkim argument, że sytuacja szpitala jest trudna. - Do porozumienia nie doszło ze względu na to, że słyszeliśmy tylko jedno zdanie od drugiej strony:  "Nas interesują tylko podwyżki!".  A nas, czyli podmiot zarządzający szpitalem, interesuje wynik finansowy lecznicy. My już wiemy, że ostateczny wynik będzie bardzo negatywny. Pielęgniarki dostały już podwyżki, które się im należały. Dzisiaj nie możemy sobie pozwolić na kolejną podwyżkę, która może doprowadzić do bardzo trudnej sytuacji finansowej lecznicy. Jest mi przykro, że związki zawodowe, które ze mną dobrze współpracowały, na chwilę obecną nie chcą współpracować. Dlatego jestem zmuszony przerwać te rozmowy - komentuje Zbigniew Tymuła.

Porozumienie z 2015 roku to efekt strajku kilku grup pracowniczych. Dokument gwarantował coroczne rozmowy dotyczące regulacji wynagrodzenia. - Dyrekcja zaproponowała podwyżkę o 50 złotych i zawieszenie porozumienia płacowego na kolejne dwa lata. Związki zawodowe zaproponowały podwyżkę o 100 złotych i zawieszenie porozumienia na rok - informuje dyrektor Kwaśniewski. Obie strony, niestety, nie dogadały się, a bezpośrednio po tym spotkaniu dowiedzieliśmy się, że dyrektor wypowie umowę porozumienia. - W tym momencie dyrekcja nie ma innego wyjścia jak przeprowadzić działania, które spowodują poprawę finansowania szpitala i zabezpieczenia leczenia pacjentów - dodaje Kwaśniewski. Zgodnie z umową porozumienia, jeśli nie doszło do ustalenia kwoty podwyżki w terminie do 30 kwietnia, to pielęgniarkom należy się automatycznie 150 złotych. Pracownicy szpitala o całej sytuacji dowiedzieli się od dziennikarzy. W tym tygodniu przedstawią swoje stanowisko dotyczące  dalszych działań.

Zobacz komentarz Zbigniewa Tymuły:

Posłuchaj komentarza Leszka Kwaśniewskiego (dyrektora szpitala):

 

 

Szymon Burek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Damian
Damian 9.05.2017, 15:35
Po co wam te zmiany były ?

Pozostałe