Nasi najzdolniejsi 17/2017

  • 29.04.2017, 16:00
  • Arkadiusz Łysoń
Nasi najzdolniejsi 17/2017 A. Łysoń
W cyklu "Nasi najzdolniejsi" prezentujemy najlepszych, wyróżniających się, nieprzeciętnych uczniów szkół wszystkich szczebli z powiatu mieleckiego. Z pewnością warto ich poznać. Jednocześnie zapraszamy wszystkie szkoły, aby zgłaszały się do nas i pochwaliły się swoimi Wybitnymi!

W tym tygodniu w cyklu "Nasi najzdolniejsi" przedstawiamy dwie uczennice V Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu. Szkoła, która niedawno obchodziła swój jubileusz, może się pochwalić również osiągnięciami swoich uczniów.

Julia Kużdżał
Jest uczennicą klasy I c. Mieszka w Złotnikach. Jej największym ostatnim osiągnięciem jest udział w konkursie wiedzy o Stanach Zjednoczonych KNOW AMERICA 2017. Julia została zwyciężczynią tegorocznej edycji tego konkursu i zdobyła główną nagrodę – miesięczny wyjazd do USA jako uczestnik programu naukowego Benjamin Franklin Transatlantic Fellows Summer Institute.

Konkurs składał się z trzech etapów. W pierwszym uczniowie, po zarejestrowaniu się na stronie konkursu, "internetowo" odpowiadali na 40 pytań w języku polskim i 40 pytań po angielsku. 60 uczestników pierwszego etapu, którzy uzyskali najwięcej punktów, zakwalifikowało się do drugiego etapu, który polegał na napisaniu eseju (po polsku) na jeden z 15 tematów. 15 autorów najlepszych esejów przeszło do trzeciego etapu. Odbywał się on w Warszawie, a jednym z jego elementów była rozmowa z komisją złożoną z recenzentów esejów oraz przedstawicielami Ambasady Amerykańskiej i Fundacji Wspomagania Wsi.

- Od zawsze Ameryka mnie interesowała – twierdzi Julia. Uczennica bierze udział również w konkursach językowych, matematycznych i humanistycznych. Bardzo lubi przedmiot wiedza o kulturze i WOS, gdyż tam potrzebna jest wiedza nie tylko książkowa. Bardzo kocha sztukę.

- Chcę być szczęśliwą, niezależną kobietą - mówi. - Chciałabym pracować z ludźmi z innych krajów, którzy mają nie tylko mentalność polską. Może będę studiować stosunki międzynarodowe lub dyplomację.
- Bardzo dużo zawdzięczam rodzicom, którzy zasiali we mnie te zainteresowania – dodaje Julia. - Od małego oglądam z rodzicami wiadomości i interesuję się tymi sprawami. Potem przy śniadaniu rozmawiamy w domu o bieżącej sytuacji w Polsce i na świecie.

- W tym codziennym biegu wielu młodych ludzi zapomina o innych, chodzi o to, aby interesować się też innymi ludźmi. Może po tym wyjeździe będę miała takie zdolności liderskie i może w przyszłości w Mielcu coś zmienię – planuje Julia.

Angelika Nowak
Chodzi do klasy III c, mieszka w Mielcu. Jej ostatnim osiągnięciem było uczestnictwo w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Prawie Wyborczym "Wybieram wybory" Państwowej Komisji Wyborczej.

- Udało mi się przejść do finału ogólnopolskiego, który odbywa się w Warszawie. Pierwszym etapem było napisanie testu. Na 25 punktów kwalifikacje zdobywały osoby, które zdobyły 22 punkty. Ja zdobyłam 23, a było 11 osób z Podkarpacia – opowiada Angelika. Angelika wygrała etap wojewódzki. Zadaniem było napisanie eseju na 1 z 3 wybranych zagadnień. Teraz przed nią etap ogólnopolski, podczas którego ona i inni uczestnicy będą musieli wykazać się znajomością kodeksu wyborczego i odpowiedzieć na trzy losowo wybrane pytania o różnym stopniu trudności.

W ubiegłym tygodniu Angelika odebrała nagrodę za zwycięstwo w etapie wojewódzkim z rąk Romana Ryniewicza – dyrektora delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Rzeszowie. Wręczenie nagrody odbyło się przy udziale dyrektora V LO Jacka Wiśniewskiego oraz nauczyciela WOS-u Pawła Ćwięki.

- Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Prawie Wyborczym pod hasłem "Wybieram wybory" organizuje Państwowa Komisja Wyborcza wraz z Krajowym Biurem Wyborczym. Ma on na celu upowszechnianie wiedzy o prawie wyborczym i propagowanie idei udziału w wyborach oraz świadomego uczestnictwa w całym procesie wyborczym – mówił Roman Ryniewicz. – Chcemy, aby młodzi ludzie nie marnowali swojego prawa wyborczego. Komisja konkursowa doceniła pracę Angeliki i wybrała ją jako zwyciężczynię na etapie wojewódzkim. Na etapie ogólnopolskim będzie mogła w Warszawie widzieć ludzi z pierwszych stron gazet – dodał.
Angelika brała już udział w różnych konkursach z WOS-u. Chciałaby studiować prawo. – Później może podejmę pracę w administracji. Podoba mi się też praca w policji – mówi.

W wolnym czasie, którego nie ma zbyt wiele, Angelika sędziuje mecze piłki nożnej – jest asystentką na szczeblu centralnym i z tego względu zdarzają się czasem dalekie wyjazdy, które zabierają czas, głównie w weekendy. - To zainteresowanie wzięło się stąd, że mój tata sędziuje od 27 lat i chodziłam z nim na mecze. Spodobało mi się to i tak się zaczęło. Moim marzeniem jest sędziowanie meczów międzynarodowych – dodaje.

- We wszystkim wspierają mnie rodzice, znajomi, a jeśli chodzi o ten konkurs wyborczy, to bardzo dużo pan Paweł Ćwięka, nauczyciel WOS-u, który poświęcił dużo czasu, aby pomóc mi się przygotować i wskazać drogę – mówi Angelika.

Arkadiusz Łysoń
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe