Mieleckie organy na płycie prof. Kudlickiego

  • 29.04.2017, 10:06
  • SzB
Mieleckie organy na płycie prof. Kudlickiego S. Bryg
Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu wydało płytę wybitnego organisty prof. Marka Kudlickiego. Nagranie zrealizowano w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu, w czerwcu i lipcu 2011 roku.

Marek Kudlicki urodził się w Tomaszowie Lubelskim. Po ukończeniu Państwowego Liceum Muzycznego w Lublinie studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie w klasie organów prof. Joachima Grubicha oraz dyrygentury prof. Krzysztofa Missony. Studia ukończył z wyróżnieniem. Brał udział w kursie mistrzowskim w Mechelen (Belgia), prowadzonym przez prof. Flor Peetersa, wybitnego kontynuatora tradycji interpretatorskich dzieł organowych Cesara Francka. Dalsze studia odbywał w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu, w klasie koncertowej prof. Hansa Haselböcka.
 
Koncertował w całym świecie
Marek Kudlicki jest laureatem I nagrody oraz nagrody specjalnej Ministerstwa Kultury i Sztuki na Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Krakowie, w roku 1973. Koncertuje na całym świecie, występując w recitalach oraz jako solista z różnymi orkiestrami. Jego trasy koncertowe prowadziły do prawie wszystkich krajów Europy, wielokrotnie do Stanów Zjednoczonych i Kanady, Ameryki Południowej, Afryki Południowej, Australii, Nowej Zelandii, Hong Kongu, Japonii, Korei Płd., Singapuru, Malezji i Tajwanu. Marek Kudlicki występował na znanych międzynarodowych festiwalach oraz w czołowych ośrodkach muzycznych (Sztokholm, Londyn, Wiedeń, Sydney, Wellington, Nowy Jork, Minneapolis, Bogota, Buenos Aires i in.). Swój kunszt wykonawczy prezentował w tak renomowanych salach koncertowych jak Filharmonia Krakowska, Sala Luis Angel Arango w Bogocie, Cleveland Museum of Art, Roy Thompson Hall w Toronto, Sejong Cultural Center w Seulu, National Concert Hall w Taipei i in. Dokonał nagrań radiowych m. in. dla Radio Hilversum, Radio New Zealand, Radio Suisse Romande, National Public Radio – U.S.A., South African Broadcasting Corporation oraz nagrań telewizyjnych. Posiada na swym koncie liczne nagrania płytowe dokonane w Polsce i Niemczech. Pełnił funkcję jurora w konkursach organowych.

Mielecki Festiwal Muzyczny
Kudlicki pojawił się kilka lat temu w Mielcu w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego. Jacek Tejchma, który wtedy był dyrektorem SCK, zaproponował Kudlickiemu koncert ze słynnym pianistą jazzowym Adamem Makowiczem. Wtedy pojawiła się propozycja nagrania płyty. Ostatecznie nagranie materiału płytowego odbyło się w 2011 roku. Profesor Marek Kudlicki bardzo wysoko ocenił jakość organów znajdujących się w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy.  Uważa, że jest to jeden z najlepszych instrumentów, na których grał w swojej karierze. Do nagrania płyty doszło dzięki współpracy z proboszczem parafii MBNP w Mielcu, ks. Kazimierzem Czesakiem. Płytę wydano w nakładzie 1000 egzemplarzy. Premiera  odbyła się w ostatnią niedzielę, 23 kwietnia, w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu. Profesor Kudlicki wystąpił przed mielecką publicznością, prezentując utwory nagrane na płycie. Jak udało się nam dowiedzieć, płyta Kudlickiego już niedługo będzie dostępna w sprzedaży ogólnopolskiej.  Znalazły się na niej utwory m. in. Johanna Sebastiana Bacha, Marco E. Bossi czy Mieczysława  Surzyńskiego.

SzB
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe