Czy NIK weźmie się za Kronospan?

  • 27.04.2017, 15:57
  • ms
Czy NIK weźmie się za Kronospan? red.
Do najwyższego organu kontroli w Polsce trafił wniosek prezydenta Mielca, by NIK przyjrzał się działalności Kronospanu.

Daniel Kozdęba chce, by Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, czy funkcjonowanie jednej z większych firm w Mielcu jest zgodne z prawem. Jak podkreślił prezydent, musi mieć pewność, że Kronospan realizuje zalecenia wydanej właśnie decyzji środowiskowej dla modernizacji zakładu. Pismo jest też odpowiedzią na powtarzające się interwencje mieszkańców. 

Nieustannie proszą o podjęcie przez magistrat konkretnych działań, które wpłyną na zmniejszenie wpuszczanych do powietrza lotnych związków organicznych (większość jest toksyczna i rakotwórcza) oraz pyłów zawieszonych PM10 i PM2.5, czyli mieszaniny cząstek występujących w powietrzu.

Na razie nie wiemy, czy i ewentualnie kiedy kontrolerzy NIK pojawiliby się w Mielcu. Wiemy natomiast, co wynika z Ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli, że taki kontroler upoważniony jest do swobodnego poruszania się na terenie jednostki kontrolowanej bez obowiązku uzyskiwania przepustki oraz zwolniony jest od rewizji osobistej, jeżeli przewiduje ją wewnętrzny regulamin jednostki kontrolowanej. Kierownik kontrolowanej jednostki musi zapewnić kontrolerowi warunki niezbędne do sprawnego przeprowadzenia kontroli, w szczególności niezwłoczne przedstawianie do kontroli żądanych dokumentów i materiałów, terminowe udzielanie wyjaśnień przez pracowników jednostki, udostępnianie urządzeń technicznych oraz środków transportu z ich obsługą, a w miarę możliwości oddzielnych pomieszczeń z odpowiednim wyposażeniem.

O tym, czy przedstawiciele Najwyższej Izby Kontroli pojawią się w Mielcu, będziemy informować.

ms
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
Parodia
Parodia 30.04.2017, 09:59
Szkoda ze nie napisal wniosek do brukseli
Kazik
Kazik 30.04.2017, 06:32
Ale NIK może zabrać się za Prezydenta i chociażby zapytać dla czego wydał 316 tys na zakup stacji monitoringu powietrza składającej się z urządzeń bez zatwierdzeń typu i pracujących w oparciu o metodyki nie referencyjne, czyli takie które każdy zakład przerabiający drewno podważy bardzo łatwo.
Miernota
Miernota 28.04.2017, 07:06
To jest przykładem totalnej indolencji Prezydenta. Oczywiście że NIK nie może kontrolować prywatnych instytucji chyba ze korzystają z publicznej kasy. Cos mi sie wydaje że to kolejne działania naszej gwiazdy pod publiczke - jak on to dziala. I z tego tez bedzie g...

Pozostałe