Co czujemy dziś w powietrzu?

  • 19.04.2017, 13:34
  • Redakcja
Co czujemy dziś w powietrzu? Redakcja
- Co jakiś czas w Mielcu czuć zapach drewna. Chcę zapytać, co to właściwie jest? Co wdychamy? Czy to jest niebezpieczna substancja? - pyta kobieta, która zadzwoniła do redakcji dziś rano, twierdząc, że w powietrzu unosi się drewnopodobny odór od wczorajszego wieczora.

Równo rok temu Wydział Inspekcji WIOŚ na terenie strefy ekonomicznej przeprowadził badania za pomocą Mobilnego Laboratorium do szybkiej oceny ryzyka. A to po interwencji mieszkańców osiedla Mościska. Wtedy, tak samo jak dziś, wyczuwalny był drażniący zapach przypalonego drewna. Ponadto obserwowano duże zadymienie.

Pracownicy WIOŚ za pomocą badań potwierdzili wtedy obecność substancji organicznych w powietrzu. - Na chromatogramie pojawiły się 3 piki, których widma masowe przypisane są do substancji z grupy terpenów, które najprawdopodobniej są odpowiedzialne za charakterystyczny, drewnopodobny zapach w powietrzu. Substancje te to najprawdopodobniej alfa i beta Pinen oraz Limonen, będące składnikami emisji lotnych związków organicznych podczas produkcji płyt z drewna. Oprócz tych substancji na chromatogramie zarejestrowano śladowe ilości benzenu i toluenu - czytamy w sprawozdaniu WIOŚ.

Lotne związki organiczne - występują jako uboczne produkty procesów przemysłowych i stanowią źródło zanieczyszczeń środowiska. Z tego względu w wielu krajach świata (także w Polsce) istnieją normy ograniczające ich emisję do środowiska.

Limonen - stanowi czynnik drażniący dla skóry i oczu. Jest łatwo wchłaniany do krwi przez dziąsła. Alergen.

Benzen - ma silne właściwości rakotwórcze. Powoduje zarówno ostre, jak i przewlekłe zatrucia. Zazwyczaj do zatrucia dochodzi poprzez wdychanie par przez układ oddechowy. Ostre zatrucie benzenem charakteryzuje się podrażnieniem skóry, rumieniem, odczuciem palenia, powstawaniem pryszczy. Benzen oddziałuje na centralny układ nerwowy, powodując pobudzenie lub depresję, niewydolność układu oddechowego, a w rezultacie zgon. Charakterystycznymi objawami są też: krwawienia z błon śluzowych, szybki i płytki oddech, drżenie kończyn, zaburzenia rytmu serca. Dużo częstsze są zatrucia przewlekłe. Pierwsze objawy są niespecyficzne, są to zmęczenie, ból głowy, utrata apetytu. Dokładniejsze badania wykazują nieprawidłowości w składzie krwi. Najczęściej dochodzi do obniżenia liczby białych ciałek krwi, co powoduje spadek odporności i płytek krwi. Benzen również działa niszcząco na szpik kostny i może powodować białaczkę lub raka. Pary benzenu po dostaniu się do płuc wchłaniane są przez krew, z której w dużym stopniu wchłaniane są przez tkanki tłuszczowe.

Toluen - mimo znacznie mniejszej toksyczności od benzenu jest szkodliwy dla układu oddechowego, krwionośnego, rozrodczego, nerwowego i immunologicznego, nerek i wątroby. Obniża zdolność uczenia się. Może wywoływać podrażnienia oczu i skóry, a także uszkodzenia mózgu. Toksyczny dla organizmów wodnych.

Redakcja
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

trolina
trolina 20.04.2017, 15:27
A dzisiejszego poranka zabić mnie chciało powietrze gdy wysiadłam z mksu na SSE... czy innych tez często boli głowa i narzekają na ogólne złe samopoczucie?
tak tylko pytam :)
adam
adam 20.04.2017, 08:37
Ta Pani powinna również zadzwonić do Straży Miejskiej jak zachęcał prezydent -i powiadomić o nieprzyjemnym zapachu jaki wydostaje sie z kominów Krono - sokro można zadzwonić z donosem na sąsiada to dla czego nie można zadzwonić z donosem na firmę ?? sąsiadującą z naszym mieszkaniem ?? ---
ale wszyscy znamy odpowiedż i pytam tylko tak retorycznie :-)
fan
fan 19.04.2017, 15:11
Przecież to tylko para jak twierdzi załoga kronosmrodziarzy:(

Pozostałe