[FOTO, AUDIO] Tadeusz Rolke w Mielcu

  • 9.03.2017, 20:36 (aktualizacja 09.03.2017 21:05)
Podziel się:
Oceń:
[FOTO, AUDIO] Tadeusz Rolke w Mielcu S. Burek
W Muzeum "Jadernówka" otwarto dziś wystawę - MIEJSCA. Rekonstrukcja II - która jest zbiorem twórczości fotograficznej Tadeusza Rolke. Zaprezentowano tam kilkadziesiąt zdjęć, które powstały na przestrzeni ponad 50 lat. To był niezwykły moment na spotkanie z autorem, które poprowadził znany kurator i krytyk sztuki Marek Grygiel. 

Całość składa się z kilku wyodrębnionych wątków, które stale przeplatają się w jego fotografiach. Zdjęcia te doskonale opisują człowieka i jego otoczenie. Fotografia ludzi i miejsc, powrotów i odkryć na nowo. Zdjęcia uliczne będące zapisem autentyczności, jak fotografie warszawskiej ulicy lat 50 czy paryskie nastroje dekadę później. Jest kilka fotografii z Moskwy z początku lat 60. Są też zdjęcia bardzo rzadko do tej pory pokazywane jak np. fotografie z lat 60 wykonane w Sztokholmie. Wśród portretów odnajdziemy ludzi znanych, związanych z kulturą i sztuką nie tylko z Polski (Cybulski, Czyżewska, Braunek, Jędrusik) ale i z Niemiec np. bardzo ważnego dla sztuki współczesnej niemieckiego artysty Josepha Beuysa.

Bardzo trudno w kilku zdaniach opisać bogatą i różnorodną twórczość Tadeusza Rolke. Fotografować zaczynał już w latach 40. ubiegłego a w latach 50. jego główne zainteresowania skierowały się w stronę fotografii prasowej. Następna dekada to praca dla nowatorsko redagowanych pod względem graficznym pism takich jak „Polska” czy Ty i Ja” oraz intensywna dokumentacja środowisk artystycznych i intelektualnych, skupionych wokół warszawskiej galerii Foksal. Pobyt W Niemczech przypada na lata 70. Tam kontynuuje swoje fotograficzne pasje ale już jako fotograf niezależny zamieszczając swoje zdjęcia w renomowanych tygodnikach np. takich jak Stern czy Spiegel. Wykonuje również wiele zdjęć związanych z niekonwencjonalna scena awangardowych teatralnych festiwali np. we Francji w Holandii. Jednocześnie realizuje swoje autorskie cykle jak np. słynny już fotoreportaż z hamburskiego targowiska Fishmarkt. Interesuje go moda, która fotografował w sposób dosyć prekursorski w Polsce w latach 60, jest obecny na paryskich pokazach, gdzie powstaje cała seria zdjęć z cyklu pret-à-porter ukazujących niezupełnie znane kulisy kreatorów ówczesnej mody. Po powrocie do Polski w latach 80 tworzy własne bardziej indywidualne cykle zdjęć m.in. serię aktów („Beatrycze”), jest również pomysłodawcą i kuratorem wystawy „Przemoc, seks, nostalgia”. Stale utrzymuje ścisłe kontakty z artystami kreującymi najnowsze tendencje w sztuce polskiej, jest stałym korespondentem wydawanego w Niemczech prestiżowego pisma o sztuce „art.” zamieszczając tam i promując fotografie twórczości polskich artystów awangardowych. W latach 90. współpracuje z tygodnikami Wprost, i Magazynem Gazety Wyborczej. Od 1997 roku zaczyna prezentować swoje prace, poczynając od wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Jest wieloletnim członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, jurorem wielu konkursów fotograficznych, zajmował się dydaktyką wykładając w Warszawskiej Szkole Fotografii i w katedrze Reportażu na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Posłuchaj Tadeusza Rolke:

Posłuchaj Marka Grygiela:

Zdjęcia (24)

Podpięte galerie zdjęć:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe

optAd360 AI Engine -please insert this code on EVERY PAGE at the top of thesection- ---------------------------------------------------------------